Artykuły

Kraków. Rozpoczynają się Misteria Paschalia

Występem francuskiego kontratenora, uważanego za najciekawszego muzyka młodego pokolenia, Philippe'a Jaroussky'ego, któremu towarzyszyć będzie polski zespół grający na instrumentach historycznych Arte dei Suonatori, rozpocznie się dziś w Filharmonii Krakowskiej II Festiwal Misteria Paschalia, zorganizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Artyści pod dyrekcją Richarda Egarra wykonają utwory Vivaldiego i Händla. Przez cztery kolejne dni festiwalu wystąpią muzycy m.in. z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Finlandii, Niemiec, Argentyny i USA. Na szczególną uwagę zasługuje recital Richarda Egarra, brytyjskiego artysty specjalizującego się w grze na historycznych instrumentach klawiszowych. W Krakowie zaprezentuje komplet 6. Angielskich suit Bacha. - Cieszę się, że wykonam na dwóch koncertach po trzy suity, a nie komplet dzieł Bacha naraz. Dzięki temu będę miał więcej czasu na muzykowanie, a publiczność będzie słuchać a nie myśleć o powrocie do domu - mówił Richard Egarr podczas wczorajszej konferencji prasowej. - Ja będą miał czas na przyrządzenie tej potrawy, a publiczność na strawienie - żartował muzyk.

Interesująco zapowiada się występ sopranistki Marii Cristiny Kiehr z zespołem Concerto Soave, która wykona mało znane kompozycje twórców włoskiego seicenta. Ciekawostką festiwalu będzie zaprezentowanie po raz pierwszy w Krakowie utworów pochodzących z rękopisu Magnus Liber Organi z katedry Notre Dame w Paryżu. Koncert z wielkanocną muzyką z XII wieku w wykonaniu brytyjskiej grupy Orlando Consort został zorganizowany przy współpracy Konsulatu Republiki Francji w Krakowie.

Jednak najważniejszym punktem festiwalu będzie wystawione jutro na Rynku Głównym, o godz. 21.30, Misterium Męki Pańskiej "Przez tę ziemię przeszedł Pan" do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego i muzyki Jana Kantego Pawluśkiewicza. - To rzeczywiście mój najważniejszy i najlepszy utwór. Zdaję sobie sprawę, co już wielokrotnie powtarzałem, że jest to utwór mojego życia - podkreślał wczoraj kompozytor. - Chcemy, aby to widowisko zrobiło wrażenie. Widziałem już ruchome obrazy i to musi zrobić wrażenie - podkreślał kompozytor.

Misterium "Przez tę ziemię przeszedł Pan" będzie widowiskiem łączącym muzykę i teatr, nawiązującym do średniowiecznych tradycji. Całość wyreżyseruje Jerzy Fedorowicz. - Moim pomysłem było pokazanie mało znanego gotyckiego małopolskiego malarstwa tablicowego, ale nie chciałem tego wspaniałego utworu przytłoczyć zbyt wielkim widowiskiem - mówi Jerzy Fedorowicz. Na specjalnych ekranach zostanie wyświetlone szesnaście obrazów pochodzących przede wszystkim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, m.in. trzy kwatery XV-wiecznego poliptyku Mikołaja Haberschacka: Umywanie nóg w Wieczerniku, Chrystus w Ogrójcu [na zdjęciu] i Pojmanie. Niektóre z obrazów ożyją. - Aby nas tylko technika nie zawiodła - wyrażał obawy Jerzy Fedorowicz.

W misterium, w partiach solowych usłyszymy Justynę Steczkowską, Elżbietę Towarnicką i Zbigniewa Wodeckiego, zaś jako narratorzy wystąpią Jan Frycz i Jerzy Trela. Ścieżka dźwiękowa do tego powstała dzięki Chórowi i Orkiestrze Filharmonii Krakowskiej oraz Kantorei Sankt Barbara pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji