Artykuły

Lorca ma przedstawienie w Gorzowie

Jutro premiera spektaklu Teatru Kreatury "Czwarty teatr" w oparciu o sztukę Federica Garcii Lorki

Spektakl wpisuje się w dyskusję o roli teatru w dzisiejszym świecie. Powstał na podstawie jednoaktówki bez tytułu jednego z najbardziej cenionych poetów i dramaturgów hiszpańskich, rozstrzelanego na początku wojny domowej w Hiszpanii.

W tekście Lorki teatr musi ustąpić życiu, które przychodzi pod postacią rewolucji. Autor stawia sprawę jasno: nie jest ważne kolejne wystawienie "Snu nocy letniej", trzeba działać w rzeczywistości i ją zmieniać.

Z pozornie poukładanego światka teatralnego przechodzimy stopniowo w chaos, który angażuje zarówno aktorów, jak i widzów.

Czy teatr może zostać hermetycznym skansenem pełnym znanych gestów i tematów, czy nie ma szans oprzeć się inwazji życia - i w jakim kształcie to życie dzisiaj przychodzi. Czy teatr może zmieniać rzeczywistość?

Temat ten jest bliski Przemkowi Wiśniewskiemu, który w rodzinnym Gorzowie znany jest z wielu akcji happeningowych komentujących lokalne wydarzenia polityczne i społeczne (zamknięcie jedynego baru mlecznego w mieście, propozycję budowy pomnika cyganerii gorzowskiej czy referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta). Jego działalność od początku inspirowana była Pomarańczową Alternatywą, co znalazło swego rodzaju ukoronowanie w przygotowanym wspólnie z Majorem Fydrychem happeningu dotyczącym rocznicy wprowadzenia, stanu wojennego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji