Artykuły

Antropologia teatru na wyjeździe

W piątek [1 kwietnia] w zespole pałacowym w Krzyżowej koło Świdnicy (Dolnośląskie) rozpocznie się pierwsza w Polsce sesja Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru (ISTA). W dwutygodniowym programie, obok zajęć dla kilkudziesięciu praktyków teatru z całego świata, znajdują się spektakle, koncerty, pokazy sztuki aktorskiej i spotkania otwarte dla szerokiej publiczności.

Międzynarodowa Szkoła Antropologii Teatru istnieje od 1979 roku i ma siedzibę w Holstebro (Dania). ISTA ma charakter "wędrującego uniwersytetu", którego wykładowcami i uczestnikami są mistrzowie sztuki teatralnej uprawianej w różnych częściach świata. Sesje ISTA organizowane od 1980 roku przez Eugenia Barbę i kierowany przez niego Odin Teatret poświęcone są za każdym razem innemu aspektowi sztuki teatru. - To uroda ISTA. W programie każdej sesji są zdarzenia adresowane do różnych kręgów odbiorców - uważa Jarosław Fret, dyrektor wrocławskiego Ośrodka Grotowskiego, który gości ISTA.

Pierwszym takim wydarzeniem będzie 5 kwietnia "Concertum Mundi", czyli "Koncert świata" z udziałem uczestników ISTA, m.in. aktorów z Bali, Brazylii, Indii, Odin Teatret, wrocławskich teatrów Pieśń Kozła i Zar. - Zapowiada się niezwykłe wydarzenie. Aktorzy uczestniczący w sesji ISTA grają na instrumentach i śpiewają - mówi Jarosław Fret. Koncert odbędzie się w zabytkowym kościele Pokoju w Świdnicy, który może pomieścić do czterech tysięcy widzów. Następnego dnia, w pałacu w Krzyżowej planowana jest "Wiosenna wymiana" roboczo nazywana barterem. Dlaczego barter? Ten ekonomiczny termin odnoszący się do wymiany bezgotówkowej oznacza w tym wypadku wymianę doświadczeń artystycznych. Swoje umiejętności - aktorskie etiudy, fragmenty spektakli i pieśni - obok uczestników ISTA z całego świata pokażą m.in. górale spod Ślęzy i amatorskie zespoły dolnośląskie.

- Wymianę doświadczeń poprzez praktyczną prezentację umiejętności artystycznych od lat 70. uprawia wiele zespołów teatralnych, w Polsce, m.in. Gardzienice. Zespół Eugenio Barby praktykuje barter od lat 70. - wyjaśnia Fret. Na koncert w Świdnicy i barter, które co najmniej w części będą miały charakter improwizacji, wstęp jest wolny.

Biletowane są natomiast pokazy, spektakle i dyskusje podczas wrocławskiego sympozjum ISTA zatytułowanego "Improwizacja: pamięć, powtórzenie, nieciągłość", które potrwa od 8 do 10 kwietnia. Są jeszcze bilety na "Topeng" balijskiego Pura Desa Ensemble i "Bonjour Monsieur Decroux" Thomasa Leabharta ze Stanów Zjednoczonych. Po zakończeniu sympozjum - 11 i 12 kwietnia - odbędzie się festiwal Wschodnia Linia, podczas którego zaprezentują się grupy teatralne z Pragi, Lwowa, Belgradu, Warszawy (Studium Teatralne Piotra Borowskiego) i Wrocławia (teatry Pieśń Kozła i Zar).

- Wschodnia Linia to nasz autorski wkład w ISTA - twierdzi Jarosław Fret - wystąpią zespoły poszukujące nowych form wyrazu, z którymi od kilku lat współpracuje Ośrodek Grotowskiego. Część z nich prezentowała już spektakle w Ośrodku i jak np. praska Farma v Jaskyni ma zdeklarowane grono stałych widzów. Na pojedyncze przedstawienia tego festiwalu są jeszcze bilety. ISTA zakończy seria pokazów najnowszego spektaklu Odin Teatret "Andersen's Dream", który będzie prezentowany we Wrocławiu od 13 do 15 kwietnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji