Artykuły

Wrocław. Polski jubilatem

105 lat temu zbudowano budynek na Zapolskiej (wtedy Theaterstrasse 3). Pod koniec wojny Schauspielhaus został częściowo zburzony. Odbudowany w 1950 roku. W styczniu Teatr Polski świętuje jubileusz 65-lecia powstania.

Teatr kilkakrotnie zmieniał nazwę. Początkowo był to Teatr Miejski, potem funkcjonował pod szyldem Teatrów Dolnośląskich i Państwowych Teatrów Dolnośląskich (po połączeniu w jedną instytucję artystyczną teatrów dramatycznych Wrocławia, Jeleniej Góry, Świdnicy i Wałbrzycha oraz opery i filharmonii). Nazwa Teatr Polski we Wrocławiu jest używana od roku 1965 i obejmowała dwie sceny (Dużą przy ul. Zapolskiej i Kameralną przy ul. Świdnickiej 28). Prezydium Rady Narodowej m. Wrocławia zatwierdziło ją 28 kwietnia 1969 roku.

6 stycznia 1946 roku w Operze odbyła się premiera Ślubów panieńskich A. Fredry w reżyserii pierwszego dyrektora teatru, Teofila Trzcińskiego. Tę datę zwykło się umownie przyjmować za początek działalności Teatru Polskiego.

Odbudowany w 1950 roku gmach służył aktorom aż do roku 1994; wówczas w nocy z 18 na 19 stycznia wybuchł pożar i całkowicie zniszczył widownię oraz foyer.

Zaadaptowane jako scena zastępcza na czas odbudowy Teatru Polskiego pomieszczenie po byłym sklepie meblowym na nieczynnym Dworcu Świebodzkim stało się po premierze Kasi z Heilbronnu Heinricha von Kleista w reżyserii Jerzego Jarockiego (30 listopada 1994 roku) trzecią sceną Teatru Polskiego.

Kierowali teatrem m.in. Henryk Szletyński, Wilama Horzyca, Jakub Rotbaum, Zygmunt Krystyna Skuszanka i Jerzy Krasowski, Igor Przegrodzki, Jacek Weksler, Jacek Bunsch, Paweł Miśkiewicz, Bogdan Tosza. Od września 2006 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym jest Krzysztof Mieszkowski.

Historię Teatru Polskiego tworzyło wielu wybitnych aktorów, a jego styl kształtowali wielcy reżyserzy (Jerzy Jarocki, Jerzy Grzegorzewski, Krystian Lupa). Dzisiaj wizerunek tego miejsca tworzą m.in.: Jan Klata, Monika Pęckiewicz, Agnieszka Olsten, Wiktor Rubin, Monika Strzępka. Teatr odzyskuje miejsce godne swojej historii. Jest nagradzany i reprezentuje polski teatr na wyjazdach zagranicznych (więcej: www.teatrpolski.wroc.pl).

Z okazji jubileuszu zespół Teatru Polskiego we Wrocławiu zaprasza na uroczystą galę połączoną z projekcją filmu i koncertem, już 560 premierę oraz przegląd naszych spektakli.

***

Jubileusz 65-lecia Teatru Polskiego we Wrocławiu - program

czwartek 6 stycznia 2011

Scena im. J. Grzegorzewskiego

godz. 12:00

Uroczysta gala jubileuszowa

W programie między innymi:

film dokumentalny Między świątynią a polem bitwy. Obrazy z życia teatru, reż. Jolanta Kowalska - premiera (50 min)

koncert Lutosławski Quartet Wrocław

godz. 15:00

Promocja wydawnictw jubileuszowych, prowadzenie Roman Pawłowski

Scena na Świebodzkim

godz. 17:00; godz. 20:00

Bożena Keff, Utwór o Matce i Ojczyźnie, reż. Jan Klata - premiera

Film dokumentalny

Między świątynią a polem bitwy. Obrazy z życia teatru reż. J. Kowalska, (50 min.)

Prapremiera filmu 6 stycznia Teatr Polski we Wrocławiu (koprodukcja: Narodowy Instytut Audiowizualny w Warszawie, Telewizja Wrocław).

Emisja telewizyjna: TVP Kultura (luty 2011), TVP Wrocław ( 6 stycznia 2011, godz. 17:30).

Wydawnictwa jubileuszowe

Dwa tomy jubileuszowego wydawnictwa Teatru Polskiego są wyjątkowym zapisem teatralnej historii i współczesności tego miejsca. To pierwsze w historii wrocławskiej sceny tak monumentalne tomy dokumentujące powojenną historię, w których po raz pierwszy odnotowano wszystkie przedstawienia od roku 1945, bo przecież nieoficjalnie scena zainaugurowała działalność w Boże Narodzenie 1945 roku.

JUBIELUSZOWY PRZEGLĄD SPEKTAKLI TEATRU POLSKIEGO

piątek 7 stycznia 2011

Scena na Świebodzkim

godz. 17:00

Bożena Keff, Utwór o Matce i Ojczyźnie, reż. Jan Klata

Spektakl "Utwór o Matce i Ojczyźnie" powstał na kanwie kontrowersyjnej publikacji Bożeny Keff, nominowanej do nagrody Nike 2009. Autorka w relację między matką a córką, wpisała nie tylko toksyczne, rodzinne opresje, ale i bagaż historyczny, związany z tematyką Holokaustu. Sztuka o traumie przetrwania wojennej hekatomby i jednoczesnego wyzwalania się spod jarzma pamięci o niej, będzie dla Klaty sporym wyzwaniem formalnym. Keff stworzyła bowiem dzieło bez ram gatunkowych, w dodatku wypełnione obrazoburczą treścią.

łb, "Podwójny Klata we Wrocławiu", www.kulturaonline.pl

Scena im. J. Grzegorzewskiego

godz. 20:00

William Shakespeare, Hamlet, reż. Monika Pęcikiewicz

Monika Pęcikiewicz, powracając po ponad roku milczenia, stworzyła jeden z najciekawszych spektakli o utracie: najbliższych, siebie, harmonii świata.

Joanna Derkaczew, "Gazeta Wyborcza" 2008 nr 126

sobota 8 stycznia 2011

Scena na Świebodzkim

godz. 17:00

Bożena Keff, Utwór o Matce i Ojczyźnie, reż. Jan Klata

Scena Kameralna

godz. 20:00

Ödön von Horváth, Kazimierz i Karolina, reż. Jan Klata

Wydaje się, że już dawno społeczne podziały nie manifestowały się tak ostro, a nastroje nie były w Polsce tak rozchwiane, jak dziś. Już dawno, mówiąc inaczej, teatr, który - jak teatr Klaty - soki czerpie z komentowania społecznego "tu i teraz", nie miał do dyspozycji tak palącego, kontrowersyjnego i wartego dyskusji materiału.

Marcin Kościelniak, "Tygodnik Powszechny" 2010 [październik]

niedziela 9 stycznia 2011

Scena na Świebodzkim

godz. 17:00

Bożena Keff, Utwór o Matce i Ojczyźnie, reż. Jan Klata

Scena im. J. Grzegorzewskiego

godz. 19:30

William Shakespeare, Sen nocy letniej, reż. Monika Pęcikiewicz

Przedstawienie, które sięgnęło innego wymiaru [] Ta premiera to absolutny sukces. Nie tylko widowiskowy, ale też psychologiczny. Ludzie powinni to zobaczyć.

Karolina Obszyńska, Teatralia Wrocław 2010 [marzec].

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji