Artykuły

Na wesoło o HIV

W niedzielę szczecińscy widzowie będą mieli niepowtarzalna okazję do zobaczenia spektaklu "Miss HIV" OHC Teatru z Marią Seweryn w jednej z głównych ról.

Sztukę "Miss HIV" reżyser, aktor i dramaturg Maciej Kowalewski napisał zainspirowany wyborami Miss HIV/AIDS Stigma Free, odbywającymi się od trzech lat w Gaborone, stolicy Botswany. Ostatnie wybory miały miejsce 26 lutego 2005 roku, zwyciężyła w nich 33-letnia Cynthia Leshomo.

Widzowie spodziewający się smutnych, traumatycznych historii będą rozczarowani. Akcja Miss HIV nafaszerowana jest czarnym humorem, ironią, dialogami pokazującymi problem HIV/AIDS w niecodziennym świetle. Nowatorskie spojrzenie na problem, być może kontrowersyjne, przeznaczone jest dla osób o otwartym umyśle.

- O tytuł "Miss HIV" starają się cztery kobiety: Julia (Patrycja Szczepanowska), Irina (Maria Seweryn), Klara (Iza Kuna) i Urszula (Ewa Szykulska) - pisze o spektaklu Katarzyna Wojciechowska w stacjikultura.pl. - Trzy pierwsze utrzymują, że są zakażone HIV i przyjmują leki, które mają je ochronić przed ADIS. Urszula natomiast jest siostrą bliźniaczką misjonarki, która umarła na AIDS. Każda z bohaterek reprezentuje inny świat. Julia jest niepełnoletnia, Irina jest wróżką i bioterapeutką, a Urszula katoliczką. Dwie ostatnie reprezentują odmienne wartości i ciągle dochodzi miedzy nimi do ostrej wymiany zdań. Klara podsumowuje, że Irina i Urszula tak naprawdę są takie same. Klara zaś jest kobietą najelegantszą ze zgromadzonych, dostojną i zamkniętą w sobie. Za kulisami Julia prowokuje zwierzenia kobiet. Zastanawia się nad pytaniami, jakie zostaną im zadane - boi się pytania o to, w jaki sposób się zaraziły. Każda z kobiet opowiada swoją historię - ostatecznie zwierzają się, że wszystkie zakaziły się poprzez stosunek seksualny. Urszula - wzór katoliczki, w konkursie bierze udział na szczególnych zasadach. Jest wierną żoną bezgranicznie ufającą mężowi i powierzającą wszelkie sprawy w ręce Boga, nieco kreowana na dewotkę.

Sztukę "Miss HIV" Maciej Kowalewski napisał na konkurs dramaturgiczny zorganizowany przez Krajowe Centrum do Spraw AIDS, którego pomysłodawcą i realizatorem był Remigiusz Grzela.

Maciej Kowalewski jednocześnie podjął się reżyserii swojego dramatu. Muzykę napisał Bartosz Dziedzic, a kostiumy zaprojektował Tomasz Jacyków. Spektakl jest debiutem produkcyjnym sceny impresaryjnej klubu Le Madame.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji