Artykuły

Pamiętnik mima

Popryszczyn, urzędnik państwowy, człowiek z ogromnym kompleksem niższości, z wielkim strachem przed kobietami, z lękiem egzystencjalnym, obawą utraty pracy i lękiem przed szefem, niespełniony życiowo - zatraca się w świecie iluzji. Ucieka w szaleństwo - tworzy alternatywne światy, które pomagają mu przetrwać w rzeczywistości. Popryszczyn, czyli główny bohater książki Mikołaja Gogola "Pamiętnik wariata", książki, po którą sięgnął wybitny reżyser teatralny i choreograf Dzidek Starczynowski.

Po raz pierwszy adaptację "Pamiętnika wariata" według Starczynowskiego wystawiono w Berlinie (od 1987 r. mieszka tam reżyser) w 2000 roku w Teater Kreatur. Po raz drugi w Gdańsku. Ten spektakl był drugim podejściem reżysera do gogolowskiego tekstu i został przygotowany w rekordowo krótkim czasie - 14 dni. Różnił się od adaptacji berlińskiej, bo u Starczynowskiego nie ma dwóch takich samych przedstawień, w każde kolejne dokłada nową wizję, nowe przeżycia.

Aktorzy w "Pamiętniku wariata" wyrażają spontaniczne emocje, o dużej sile ekspresji, tak że widz ma często poczucie, że zatracili się w roli, stracili kontrolę nad swoją grą. Widowisko jest połączeniem teatru muzycznego i plastycznego, baletu, opery, pantomimy i tradycyjnego aktorstwa.

Losy gogolowskiego bohatera Starczynowski przedstawia na trzech płaszczyznach: opowieść Popryszczyna, działania jego Alter Ego i obrazy mimiczne prezentujące wewnętrzny świat bohatera.

Obsadę tworzy sześć osób. Popryszczyna kreuje aktor, reżyser i dramaturg Andrzej Pieczyński, Alter Ego Popryszczyna odtwarza Joachim Lamża (warszawski aktor, znany m.in. z filmów "Kingsajz", "Ekstradycja"), Sophie - obiekt westchnień głównego bohatera, gra Adrianna Góralska (aktorka teatru Stajnia Pegaza). Są jeszcze Cygan (mim z Lublina Aleksander Olo Adamczyk), Marynarz w(ziązany ze sceną offową i Trójmiejskim klubem "Żak" Wojtek Tremiszewski) i Dziecko (Michał Lewandowski z teatru Stajnia Pegaza).

Spektakl Starczynowskiego to mocne, niezwykle plastyczne i do głębi poruszające widowisko, które wręcz trzeba przeżyć.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji