Artykuły

Gdynia. Miejski wciąż bez dyrektora

Teatr Miejski od miesiąca działa bez dyrektora. Obowiązki Ingmara Villqista przejął dotychczasowy zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych, Wojciech Zieliński. Jak będą wyglądać najbliższe miesiące w Miejskim?

Dyrektor Villqist podał się do dymisji tuż po ostatniej edycji R@Portu. Zostawił plany repertuarowe, wedle których premiery w najbliższym czasie mieli zrealizować Tomasz Man (bajka dla dzieci), Grażyna Kania ("W mrocznym domu" Neila LaBute'a) oraz Zbigniew Brzoza, a do nowej premiery na Scenę Letnią przymierzał się Piotr Cieplak. Dziś wiadomo, że wizja Villqista uległa sporym modyfikacjom.

- Najbliższą premierą jest "Kolacja dla głupca" Francisa Vebera, przygotowywana przez Tomasza Mana. W marcu zaprezentujemy spektakl dla dzieci "Pies z kulawą nogą" w reżyserii Zdzisława Starczynowskiego. To ma być bajka grana na dużej scenie. Zależny nam też na tym, abyśmy mogli ją pokazywać także w regionie. Natomiast Scenę Letnią zainaugurujemy w tym roku nową premierą, najprawdopodobniej 1 lub 2 lipca - ujawnia Wojciech Zieliński.

W spektaklu "Pies z kulawą nogą" wystąpi trójka aktorów - Joachim Lamża (gościnnie), Katarzyna Bieniek oraz Elżbieta Mrozińska. Nie będzie żadnej większej produkcji Miejskiego aż do inauguracji Sceny Letniej w Orłowie, która pozostanie na tym samym miejscu, co w ubiegłym roku. Możliwe jednak, że przed wakacjami zostanie jeszcze w Miejskim wystawiony monodram.

- Rozważamy taką możliwość, bo mamy ciekawą propozycję, ale jeszcze za wcześnie na decyzję - potwierdza tymczasowy dyrektor Miejskiego.

Nowym aktorem teatru jest znany z gościnnych występów w gdyńskim teatrze ("Zorba", "Bracia K.") i z gry w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy Dariusz Majchrzak. Pozostałe decyzje personalne zostaną podjęte już przez nowego dyrektora. Jednak termin wyboru nowego szefa wciąż pozostaje tajemnicą.

- Wszystko zależy od prezydenta Wojciecha Szczurka - przyznaje rzecznik prasowy UM Gdynia, Joanna Grajter. - Dotychczas takiej decyzji prezydent nie podjął, jednak odbył już konsultacje z autorytetami w dziedzinie teatru.

Wciąż też nie wiadomo, w jaki sposób zostanie wybrany dyrektor Teatru Miejskiego. Istnieje możliwość, że funkcje dyrektora naczelnego i artystycznego zostaną rozdzielone. Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, w grę na pewno wchodzą kandydatury reżysera Piotra Kruszczyńskiego (popierany przez autorytety warszawskie) i teatrolożki Joanny Puzyny-Chojki (za nią lobbują przedstawiciele gdańskiego środowiska uniwersyteckiego).

- Są dwie możliwości wyboru dyrektora: albo rozpisanie konkursu, albo powołanie dyrektora za zgodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - zaznacza Wojciech Zieliński. - Ewentualne rozdzielenie funkcji dyrektora artystycznego i naczelnego wymagałoby zmiany statutu teatru, która może zostać podjęta na zebraniu rady miasta. Takie sytuacje występują w wielu teatrach w Polsce.

Znane są już pierwsze ustalenia na temat Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port, w tym roku zaplanowanych na 17-26 listopada.

- Przez pierwsze dwa dni odbywać się będą wydarzenia związane z Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną. W sobotę, 19 listopada nastąpi prezentacja finałowych sztuk GND w przygotowaniu młodzieży ze szkół licealnych oraz uroczyste otwarcie festiwalu, które inaczej niż w poprzednich latach nie będzie połączone z pokazem teatralnym. Spektakle prezentować będziemy od 20 do 26 listopada - mówi Wojciech Zieliński.

Z afisza spadły "Woyzeck" i "Urodziny Stanleya". Wszystkie pozostałe tytuły będą pokazane w najbliższych miesiącach.

- Chcemy dokonać przeglądu spektakli i pokazywać przede wszystkim te, które będą lepiej odbierane przez publiczność - kończy tymczasowy dyrektor Teatru Miejskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji