Artykuły

Gdynia. Janusz Wróblewski dyrektorem FPFF

Dziennikarz filmowy, Janusz Wróblewski został wybrany nowym dyrektorem artystycznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nowością tegorocznej edycji jest rezygnacja z konkursu kina niezależnego.

- Zaprezentowana przez Janusza Wróblewskiego wizja programu festiwalu była najbardziej rozbudowana i konsekwentna, a zarazem stawiała na stopniową ewolucję festiwalu, a nie rewolucję - komentuje Sławomir Idziak, przewodniczący komisji selekcyjnej konkursu na dyrektora artystycznego FPFF. - Nie bez znaczenia był fakt, że Wróblewski zobowiązał się powołać radę artystyczną, która będzie miała wpływ na selekcję filmów na festiwal.

Janusz Wróblewski to jeden z najbardziej cenionych krytyków filmowych w Polsce. Od lat jest związany z tygodnikiem "Polityka", publikował m.in. w "Machinie" i "Kinie". Jest również sekretarzem polskiej sekcji międzynarodowego stowarzyszenia krytyki filmowej FIPRESCI. Pracował również jako rzecznik gdyńskiego festiwalu filmowego.

Rola dyrektora artystycznego FPFF należy do najbardziej odpowiedzialnych - to on dokonuje pierwszej selekcji zgłaszanych do konkursu produkcji filmowych. Pośrednio wpływa zatem na to, jakie filmy publiczność kinowa będzie miała szansę zobaczyć w kinach w Polsce i zagranicą oraz który film walczył będzie o zaszczyty na największych festiwalach filmowych na świecie.

Wróblewski zastąpi na stanowisku Mirosława Borka, który swoją rezygnację zapowiedział już w 2009 roku. Kilka tygodni temu rozpisano konkurs na nowego dyrektora artystycznego festiwalu. Wyboru dokonała we wtorek, 1 lutego komisja selekcyjna w składzie: Sławomir Idziak (przewodniczący), Andrzej Jakimowski (wiceprzewodniczący), Jan Kidawa-Błoński, Dorota Ostrowska-Orlińska, Mirosław Bork, Jacek Żakowski i Maciej Nowak (były dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku i obecny dyrektor Instytutu Teatralnego w Warszawie).

Wróblewski wygrał jednym głosem z innym dziennikarzem, Michałem Chacińskim. W konkursie wzięli udział również: Michał Jerzy Dudziewicz, Hanna Kosińska-Hartowicz, Piotr Marecki, Ewa Mazierska, Kornel Miglus, Radosław Piwowarski i Marek Sokołowski.

Nowością tegorocznego FPFF jest również rezygnacja z Konkursu Kina Niezależnego.

- Uważamy, że festiwal odegrał znaczną rolę w upowszechnianiu kina niezależnego w Polsce. Obecnie jednak kino to dojrzało i już nie ma potrzeby organizacji takiego konkursu - wyjaśnia Małgorzata Rakowiec, rzeczniczka festiwalu. - Wciąż jednak trwają prace nad formułą tegorocznej edycji i niewykluczone, że przygotujemy przegląd najciekawszych filmów offowych. Na pewno zależy nam na promocji młodych artystów, więc większy nacisk położymy na Konkurs Młodego Kina.

Tegoroczna, 36. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 6-11 czerwca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji