Artykuły

Gdańsk. Premiera spektaklu "Oświadczyny/Niedźwiedź"

W sobotę w Teatrze w Blokowisku odbędzie się premiera krótkich sztuk Antoniego Czechowa. - Zwykle te utwory gra się jak typową farsę. My spróbowaliśmy potraktować je trochę bardziej na poważnie - zapowiada Marek Brand, reżyser.

Jednoaktówki te Antoni Czechow napisał w stosunkowo wczesnym okresie twórczości, w latach 1888-89, czyli jeszcze przed powstaniem jego najsłynniejszych utworów, takich jak "Wiśniowy sad", "Mewa", "Wujaszek Wania" czy "Trzy siostry". Zarówno "Oświadczyny", jak i "Niedźwiedź" to sztuki zdecydowanie komediowe i - pozornie przynajmniej - bardzo lekkie, jednak z pełnokrwistymi bohaterami.

- Z tekstów Czechowa wyłania się obraz człowieka zagubionego, zmęczonego i przestraszonego życiem, zmagającego się z własnymi pragnieniami, lękami, ułomnościami, marzącego o miłości, zrozumieniu i akceptacji - mówi Marek Brand, reżyser przedstawienia. - Tak samo jak sto lat temu, ludzie podlegają tym samym namiętnościom, instynktom i pragnieniom. Ponadczasowość sztuk Czechowa oraz jego kunszt literacki sprowokowały mnie do zmierzenia się z twórczością mistrza rosyjskiego dramatu.

W pierwszym przypadku - czyli jednoaktówki "Oświadczyny" - widzowie przekonają się, jak niefortunnie zakończyć się może zbyt długa rozmowa przy okazji proszenia kogoś o rękę. Punktem wyjścia "Niedźwiedzia" jest zderzenie męskiej siły z kobiecym urokiem - nietrudno chyba się domyślić, która z cech zwycięży w bezpośredniej konfrontacji.

Oba teksty były często wystawiane w Polsce, szczególnie w pierwszych dekadach po II wojnie światowej. W ostatnim dziesięcioleciu zwykle pokazywano je razem (jak chociażby w Teatrze im. Sewruka w Elblągu w 2005 roku) lub jeszcze z dołączonym trzecim krótkim utworem Czechowa (jak w toruńskim Teatrze im. Horzycy w 2006 roku lub dwa lata temu w Teatrze Praskim w Warszawie).

Spektakl "Oświadczyny/Niedźwiedź" reżyseruje Marek Brand, założyciel i lider nieinstytucjonalnego Teatru Zielony Wiatrak, działającego od ponad piętnastu lat. w ostatnim czasie Brand regularnie współpracuje z Teatrem w blokowisku: przygotował na tej scenie m. in. adaptację "Szaleństwa we dwoje" Eugene'a Ionesco, wznowienie swoje sztuki "Co pan na to, panie Freud?" oraz premierowe - także na podstawie swoich tekstów - "Kręgle" i "Nosorożec w jeżynach". W jednoaktówkach Czechowa zobaczymy aktorów związanych z aż trzema trójmiejskimi scenami: Macieja Szmiela z Teatru Wybrzeże, Magdalenę Żulińską i Jacka Majoka z Teatru Miniatura oraz Ewę Dziedzic i Tomasza Kobielę związanych z teatrem Zielony Wiatrak.

Antoni Czechow "Oświadczyny/Niedźwiedź", reżyseria Marek Brand, występują: Magdalena Żulińska, Ewa Dziedzic, Tomasz Kobiela, Jacek Majok oraz Maciej Szemiel. Teatr w blokowisku (Plama - GAK, Gdańsk Zaspa, ul. Pilotów 11), premiera w sobotę g. 20 (wstęp na zaproszenia). Kolejne spektakle: niedziela 13 lutego g. 20 oraz poniedziałek 21 lutego g. 19; bilety 10 zł.

Na zdjęciu: Anton Czechow (1860-1904)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji