Artykuły

Łódź. Premiera "Przyjaznych dusz" w Nowym

Premierę sztuki "Przyjazne dusze" Pam Valentine w reż. Pawła Pitery przygotował na sobotni wieczór Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Autorem muzyki do przedstawienia jest lider zespołu Varius Manx, Robert Janson.

Zdaniem reżysera Pawła Pitery "Przyjazne dusze" to łącząca wiele gatunków komedia z mocnym elementem farsowym, która jest także melodramatem. - To spektakl o ludzkich marzeniach, o miłości, o życiu i śmierci a także życiu pozagrobowym - mówił na konferencji prasowej przed premierą Pitera.

To historia małżeństwa w średnim wieku, która w wyniku śmiertelnego wypadku wraca do swego domu pod Londynem, jako para duchów. Nawiedzony dom zostaje wynajęty początkującemu pisarzowi powieści kryminalnych i jego spodziewającej się dziecka żonie. Początkowo duchy nie akceptują młodej pary; z czasem antypatia ustępuje miejsca trosce i zaangażowaniu w sprawy młodych. Duchy starają się przekazać młodym część własnego doświadczenia, wiedzy o życiu, przemyśleń.

Sztuka odnosi się także - zdaniem reżysera - do takich kwestii, jak wiara lub brak wiary. - Opowiada historię o tym, jak ateista się nawrócił. Ale tu nie mamy do czynienia z poważnym dramatem, tylko z komedią, która w zabawny sposób te wszystkie historie przedstawia. Mamy dwie godziny dobrej zabawy, dobrego śmiechu i wzruszeń, a może refleksji na przyszłość, bo komedia również może zmuszać do myślenia - podkreślił Pitera.

Parę duchów grają Andrzeja Szczytko oraz Maria Gładkowska, a młodych małżonków - Marcin Włodarski i Agata Kaczmarek. W przedstawieniu występują także: Piotr Seweryński, Teresa Makarska i Danuta Rynkiewicz.

Bardzo realistyczną scenografię do spektaklu przygotował Rafał Waltenberger ponieważ - jego zdaniem - nie należy łamać pewnych konwencji. - Klasyka angielska powinna mieć tego typu dekoracje, bo nie wypada oszukiwać widzów stawiając kilka jakiś abstrakcyjnych brył na scenie. Klimat takiej angielskiej, klasycznej sztuki powinien wyglądać właśnie tak - mówił Waltenberger, który tworzył scenografie m.in. do filmów Krzysztofa Kieślowskiego i spektakli Teatru Telewizji.

Ważnym elementem spektaklu jest muzyka ilustracyjna skomponowana przez Roberta Jansona, który jest autorem muzyki do takich filmów, jak "Młode wilki", "Nocne graffiti" czy "Wojny żeńsko-męskiej".

Paweł Pitera ukończył studia na wydziale filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i na wydziale reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Jest reżyserem teatralnym, ale także twórcą seriali, filmów telewizyjnych i kinowych tj. "Na kłopoty... Bednarski", "Szkatułka z Hongkongu", "Powrót do Polski", "Świadectwo", a także filmów dokumentalnych m.in. "Jan Paweł II i jego przyjaciel" czy "Tajemnica Watykanu".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji