Artykuły

Chorzów. O śląskim losie Bieniasza w Rozrywce

Dzisiaj o godz. 19 w chorzowskim Teatrze Rozrywki rozpocznie się wieczór z cyklu " Górny Śląsk - świat najmniejszy", zatytułowany "Stanisław Bieniasz. Śląski los"

Stanisław Bieniasz urodził się pięć lat po wojnie. W Pawłowie, chwilę później włączonym do Zabrza. Jego dom rodzinny stał kilkadziesiąt, no, może kilkaset metrów od rzeczki Czarnawki, jeszcze wtedy pamiętającej, że w latach 1922-1939 była w niej utopiona granica polsko-nie-miecka. Utopiona, bo Ślązacy z obu stron kordonu jakby nie chcieli jej uznać, i nie bacząc na mundurowych, przemycali głównie żywność (do Niemiec) oraz odzież i tzw. artykuły przemysłowe (do Polski). Szaber odchodził tu nielichy, bo nie wszyscy mieli robotę w okolicznych kopalniach.

Bieniasz tych czasów pamiętać nie mógł, bo przyszedł na świat za Stalina, a wtedy nie było już czego przez Czarnawkę przemycać. Granicy już też nie było. W latach okupacji hitlerowskiej zniesiono ją i wokół zapanował Reich. W polskim Pawłowie też, jak i w niemieckich Makoszowach i Hindenburgu, który już wiele lat wcześniej zapomniał, że był Zabrzem.

"Za ogródkami działkowymi znajdował się w dolince lasek Bagier, zlany potem fekaliami, kiedy skierowano do niego kanalizację deszczową i nielegalnie przyłączone do niej ścieki komunalne. Mostek na byłej rzeczce granicznej, płynącej w morenowej dolinie o stromym zboczu zniknął i chcąc dostać się do parku z lwami przed wejściem, trzeba było nadrabiać przeszło kilometr. Nikt już nie pamięta, kiedy zniknęła ostatnia chłopska chałupa koło nowej szkoły, zbudowanej naprzeciw kościoła po wytyczeniu granicy."

Kim był zmarły w lutym 2001 roku Bieniasz? Był dramaturgiem, prozaikiem, publicystą, także - pod koniec swego 50-letniego życia -reżyserem kilku swoich sztuk teatralnych. Debiutował monodramem Hotel pod Konfesjonałem (1977). Ponadto napisał m.in.: Czerwone słoneczko (prapremiera w Teatrze Nowym w Zabrzu, 1980), Hałdy (prapremiera w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, 1980), Biografię kontrolowaną (prapremiera w Teatrze Śląskim w Katowicach, 1991), Porę zbiorów (prapremiera w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, 1999), Naczelnika (prapremiera w Teatrze Nowym w Zabrzu, 2005). Napisał także kilka sztuk zrealizowanych w Teatrze Telewizji: Urlop zdrowotny (1981), Stary portfel (1981), Niedaleko Kónigsallee (1992), Transfer (2002). Scenariusz Spółki rodzinnej, wieloodcinkowego serialu komediowego, zrealizowała Telewizja Polska (1994). Autor sześciu tomów opowiadań i powieści: Ostry dyżur (Londyn, 1984), Podanie o zezwolenie na życie (Gliwice, 1991), Ucieczka (Warszawa, 1991), Rekonstrukcja (Poznań, 1991), Sponsor i jego autor (Katowice, 1995) oraz Niedaleko Kónigsallee (Katowice, 1997). Pod pseudonimem Michał Bielecki wydał cztery powieści kryminalne (Katowice, 1997). Poza tym ukazały się: Stary portfel i inne utwory dramatyczne (Gliwice - Katowice, 2003) oraz Górny Śląsk - świat najmniejszy. Szkice - publicystyka - proza (Gliwice - Opole, 2004).

Dzisiaj o godz. 19 w chorzowskim Teatrze Rozrywki rozpocznie się wieczór z cyklu " Górny Śląsk - świat najmniejszy", zatytułowany "Stanisław Bieniasz. Śląski los". W programie m.in. fragmenty spektakli Kazimierza Kutza. Dwa podwójne zaproszenia czekają na Czytelników, którzy zadzwonią do Biura Obsługi Widzów: 32 34619 31 begin_of_the_skype_highlighting              32 34619 31      end_of_the_skype_highlighting do 3 lub 32 34619 49

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji