Artykuły

"Pokład Joanny"

OTV Katowice przygotował interesujący spektakl, oparty na adaptacji powieści Gustawa Morcinka "Pokład Joanny".

Autorem telewizyjnej adapta­cji znanej powieści, związanej z przełomowym okresem historii ludu śląskiego, a zarazem reży­serem całości jest Andrzej Przy­bylski, twórca związany od kil­ku lat z Teatrem Nowym w Zabrzu. Na ostatnim Festiwalu Sztuk Radzieckich w Katowi­cach prezentował on znaną sztu­kę L. Leonowa "Lenusię", a przed kilku miesiącami ogląda­liśmy w programie II TV jego inscenizację "Ameryki" F. Kaf­ki.

W epickiej historii "Pokładu Joanny", dziejów kopalni i lo­sów jej górników, rozgrywających się na przestrzeni blisko 120 lat, musiał reżyser dokonać dużych skrótów adaptacyjnych. Kilkanaście wątków pierwo­wzoru literackiego podporząd­kował jednej sprawie: budzeniu się świadomości narodowej i klasowej; wokół tej idei reży­ser skonstruował akcję widowiska. Funkcję porządkującą a jednocześnie posuwającą akcję w czasie, obciążył bohaterkę - Joannę, którą to rolę - narra­tora i uczestnika wydarzeń, kreuje Ewa Skarżanka.

W spektaklu tym reżyser po­stawił na bogatą warstwę języ­kową powieści, na jej siłę poe­tyckiego uogólnienia, siłę wzru­szenia i wreszcie wymowę, symbolizującą w historii jednej kopalni - dzieje ówczesnego Górnego Śląska.

Obok akcentów symbolicznych i umownych, silnie akcentuje re­żyser autentyzm i wartości do­kumentalne pierwowzoru lite­rackiego. Tej właśnie idei sce­nograf Ferdynand Szypuła pod­porządkował całą oprawę gra­ficzną. Oparł się tu na doku­mentalnej kopii starej kopalni Rogowice i fachowej konsulta­cji inż. Stefana Zawadowskiego; konsultowana była przez niego nie tylko scenografia, ale cała akcja widowiskowa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji