Artykuły

Kraków. Cricoteka w maju w Warszawie

Działalność krakowskiej Cricoteki, autorskiej instytucji Tadeusza Kantora dokumentującej twórczość artysty, będzie można oglądać w maju na wystawie w Warszawie. Ekspozycja zostanie otwarta 13 maja w Bibliotece Narodowej.

Prezentacja obejmie część zbiorów Cricoteki początkowo działającej jako Ośrodek Teatru Cricot 2, od początku istnienia instytucji w 1980 roku aż do śmierci Kantora w 1990 roku. Na ekspozycję złożą się m.in. rysunki, obrazy, rękopisy i szkice, plakaty, programy i katalogi wystaw, recenzje, książki, fotografie, obiekty ze spektakli i kostiumy. Na wideo będzie można obejrzeć próby do spektaklu "Nigdy tu już nie powrócę".

Cricoteka gromadziła i nadal kompletuje dokumentację twórczości Tadeusza Kantora, elementy scenografii Teatru Cricot 2, którego był twórcą, rzeźby i obrazy artysty.

Majowy wernisaż wystawy będzie połączony z promocją trzytomowej publikacji - "Pism Tadeusza Kantora" wydanych przez Cricotekę i Zakład im. Ossolińskich.

Tegoroczne imprezy związane z twórczością Tadeusza Kantora - reżysera, malarza, scenografa, pisarza - związane są z przypadającymi w tym roku rocznicami. W kwietniu minęła 90. rocznica urodzin artysty, a w grudniu przypada 15. rocznica jego śmierci. W 2005 roku mija także 30 lat od premiery najgłośniejszego przedstawienia Kantora "Umarłej klasy", 25 lat od pierwszego spektaklu "Wielopole, Wielopole" i 20 lat od "Niech sczezną artyści".

Na zdjęciu: Tadeusz Kantor "Mój pomnik".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji