Artykuły

Częstochowa."Opowieści gargantuiczne" u Mickiewicza

"Opowieści gargantuiczne" to kolejna premiera Teatru im. Mickiewicza. Pierwsze przedstawienie w sobotę, a zapraszają na nie plakaty Zdzisława Wiatra, grafika z Akademii Jana Długosza.

Scenariusz według "Gargantui i Pantagruela" Franciszka Rabelais'go napisał Andrzej Sadowski, a spektakl reżyseruje Katarzyna Deszcz [na zdjęciu], dyrektorka teatru.

- Trzymamy się polityki zapraszania do projektowania plakatów częstochowskich artystów - mówi Piotr Dłubak, odpowiedzialny za wydawnictwa teatralne. - Zależy nam również na dobrej współpracy z Akademią im. Jana Długosza i naszymi bezpośrednimi sąsiadami z Instytutu Plastyki. Kiedy Deszcz i Sadowski zobaczyli projekt plakatu, powiedzieli: "to jest cały Rabelais".

Wiatr przygotowując się do pracy, nie tylko przeczytał powieść, ale sięgnął również do ikonografii przełomu średniowiecza i renesansu. Stamtąd zaczerpnął czcionkę użytą w plakacie, współczesną Gutenbergowi. - Człowiek siedzący w fotelu to jedna z dwóch postaci przekazujących opowieści - mówi Wiatr. - Jego rysunek jest wyrazem mojego stosunku do świata. Ściekająca farba, którą pokryty jest on i fotel, to gest plastyczny, potrzeby, żeby plakat był żywy.

Swoim entuzjazmem zaraził też studentów z kierunku projektowanie i zaprosił do zrobienia wspólnej wystawy w foyer teatru, która ma towarzyszyć premierze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji