Artykuły

Rzeszów. Performatywne czytanie u Siemaszkowej

Już w najbliższą środę, 6 kwietnia zainaugurujemy cykl spotkań z dramaturgią krajów UE. Realizacja projektu pod tytułem "Zaczynamy od Brukseli" zostanie zainaugurowana prezentacją dramaturgii belgijskiej - tekstem Marie Henry "Tu leży śp. Michle Mercier, lat 52".

Pierwsze czytanie wyreżyseruje Jacek Bała, student III roku reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Spotkania realizowany będzie w popularnej ostatnio konwencji performatywnego czytania. Co dwa tygodnie publiczność będzie mogła zapoznać się z tekstem reprezentatywnym dla nowej dramaturgii kolejnych państw unijnych. Wieczory będą przygotowywać młodzi reżyserzy zaproszeni do współpracy z grona absolwentów szkół teatralnych w Krakowie, ale również z Warszawy i Łodzi. Pod ich kierunkiem teksty przedstawią podkarpackiej publiczności aktorzy Siemaszkowej. Pragniemy w miarę możliwości wzbogacać program o spotkania z tłumaczami lub autorami sztuk.

- "Tu leży Michele Mercier lat 52" to dla mnie przede wszystkim tekst o rodzinie, kryminalne, komediowe wątki mimo, że są dla mnie ważne i fascynujące służą moim zdaniem do stworzenia portretu zżeranej od środka przez jakiegoś mentalnego potwora- rodziny Mercierów - mówi Jacek Bała, który wyreżyseruje pierwsze spotkanie z cyklu "Zaczynamy od Brukseli". - Struktura - "Tu Leży M.M. lat 52", nie jest oczywista i jednoznaczna, wydaje mi się, iż jest to olbrzymią siłą tego tekstu którego akcja równie dobrze mogłaby dziać się na pogrzebie , stypie, na Sali sądowej czy też w głowach samych postaci. Fascynująca jest także granica pomiędzy tym co realne i nierealne, nigdy nie wiadomo czy dane zdarzenie jest prawdziwe czy jest tylko wyobrażeniem na temat tego co mogłoby się stać. Ukazuje to - moim zdaniem - mechanizm pracy umysłu ludzkiego, który od dłuższego czasu, tak jak to się dzieje w przypadku postaci dramatu, znajduję się pod dużą presją, nieustającym napięciem - tak jak to się dzieje podczas żałoby.

W przedsięwzięciu wezmą udział również naukowcy i studenci z Instytutu Polonistyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, ponieważ spotkania mają także być teatralnym pretekstem do ukazania szerzej nie tylko autora czytanej sztuki, ale także literatury i kultury teatralnej danego kraju.

Cykl "Zaczynamy od Brukseli" to wspólne przedsięwzięcie artystyczne trzech instytucji - Teatru im. Wandy Siemaszkowej, Instytutu Polonistyki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji