Artykuły

Kraków. Tradycyjne święto Rękawki

To jedna z najstarszych krakowskich tradycji, pamiętająca czasy przedchrześcijańskie. Relacje pisane o święcie Rękawki, odbywającym się w pierwszy wtorek po Wielkanocy pod kopcem Krakusa, sięgają XVI wieku, jednak jest ono echem znacznie starszych zwyczajów - być może zaduszek, które dawni Słowianie obchodzili wiosną.

Tradycyjne święto Rękawki

Chrześcijaństwo adaptowało ten zwyczaj i - choć dzień Wszystkich Świętych przeniesiono na listopad, a uroczystości pod kopcem zamieniły się w festyn - świętowanie w tym miejscu przetrwało w ludowej tradycji. Zwyczaj ten zachował się nawet wtedy, gdy w XIX w. Austriacy przejęli teren na cele wojskowe i wokół kopca wybudowali fort. Odpust przeniósł się więc w okolice pobliskiego kościoła św. Benedykta i pozostał tam do dziś.

Niedawno Rękawka powróciła także na pierwotne miejsce. Dzięki imprezom organizowanym u stóp kopca przez Dom Kultury Podgórze, w tym roku po hasłem: "W cieniu świętego dębu" - O wierzeniach przedchrześcijańskich, przenosimy się w czasy wczesnego średniowiecza.

26 kwietnia 2011, od 11.30

Kopiec Krakusa

W programie:

11.30 Prezentacja przybyłych drużyn

12.00 Tradycyjny obrzęd rozpalenia ognia na szczycie Kopca Kraka

12.30 Bieg wojów w pełnym uzbrojeniu

13.00 Wiosenny pochód Jarowita

14.00 Celebracja na terenie świątyni obrzędów mających zapewnić pomyślność mieszkańcom grodu Krakowa: wróżba z kołaczem, ulewanie miodu, składanie ofiar, tańce wieszczek

16.00 Prezentacja wróżb i obrzędów wojennych. Bitwa

17.00 Tryzna. Igrzysku ku czci poległego wojewody. Rekonstrukcja słowiańskiego pochówku ciałopalnego

17.30 Koncert zespołu Roberto Delira & Kompany.

Przez cały czas trwania święta można będzie obejrzeć rekonstrukcję świątyni przedchrześcijańskiej (Kącina - chram słowiańska), wróżby wiedźmy, warsztat powroźniczy, kuźnię kowala, warsztat garncarza, konkursy "sprawności rycerskich", warsztaty tkackie i inne.

www.dkpodgorze.krakow.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji