Artykuły

Płock. "Dzwonnik z Notre Dame" w amfiteatrze

Po Jarmarku Tumskim, kolejny weekend z rzędu w Płocku będzie stał pod znakiem atrakcji mnóstwa atrakcji kulturalnych i rozrywkowych. Od piątku do niedzieli mieszkańcy miasta poświętują w ramach Dni Historii Płocka i Dnia Chemika.

Postanowiliśmy rzucić więcej światła na wydarzenia, które - w naszym mniemaniu - zapowiadają się szczególnie ciekawie.

I tak, po rocznej przerwie, do Płocka wracają rycerze, tak lubiani szczególnie przez dużych i małych chłopców. Miasteczko rycerskie stanie na dziedzińcu Muzeum Mazowieckiego i placu Narutowicza. Przewidziane zostały tradycyjne pokazy walk, a nawet turniej kuszniczy. Będzie co oglądać.

W sobotę warto wybrać się na Stary Rynek, by wziąć udział w epokowym wydarzeniu: biciu rekordu Guinessa w tańczeniu oberka. Pomysł narodził się w głowach Tadeusza Milke (szefa Zespołu Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka) i Mariusza Pogonowskiego, aktora płockiego Teatru Dramatycznego. Ten drugi argumentował, że warto zorganizować coś spektakularnego, związanego z polskim tańcem. Wybór padł na oberka, nie tylko dlatego, że to jeden z najważniejszych polskich tańców narodowych. - Nie mówimy bowiem o czymś zakurzonym i nudnym, ale jak najbardziej transowym. To znakomite argumenty, które pozwolą połączyć przedstawicieli kilku pokoleń - mówi "Gazecie" Mariusz Pogonowski.

Po tych hulankach, w sobotni wieczór można wybrać się do amfiteatru na musical "Dzwonnik z Notre Dame". To opowieść o słynnym dzwonniku, z bajecznymi kostiumami i scenografią przenoszącymi widzów do XV-wiecznego Paryża. W rolach głównych występują znani polscy artyści, m.in. Edyta Krzemień, Marcin Kołaczkowski, Marcin Mroziński, Patrycja Kazadi. Bilety kosztują 15 i 20 zł.

Nie mniej ciekawie od propozycji z głównego programu, zapowiadają się imprezy towarzyszące. Choćby zwiedzanie z przewodnikami PTTK katedry i kaplicy królewskiej, skarbca Muzeum Diecezjalnego i murów zamkowych. To świetna okazja, by namacalnie zgłębić historię Płocka z towarzyszeniem fachowego komentarza. Tryskające pomysłami panie ze Stowarzyszenia "Czas Kobiety", tym razem zapraszają na spacer po Starym Mieście i warsztaty wizażu. Również na starówce (Stary Rynek, ulice Grodzka i Tumska) przez cały czas trwania Dni Historii Płocka i Dnia Chemika trwać będą pokazy cyklistów. Także na Starym Rynku aktorzy płockiego Teatru Dramatycznego zapraszają na spektakl poetycki "Przekroczyć próg nadziei", na podstawie wywiadu Vittorio Messoriego z Janem Pawłem II. - Warto wziąć udział w Dniach Historii Płocka, by przede wszystkim poczuć się wspólnotą. Jesteśmy nią poprzez miejsce zamieszkania czy pracy, ale takie święto pokazuje, że potrafimy być wspólnotą również bezpośrednio. Cieszmy się tym, pielęgnując swoją płocką tożsamość i dobrze się przy tym bawiąc - zaprasza prezydent Andrzej Nowakowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji