Artykuły

Warszawa. Wystawa poświęcona Władzie Majewskiej w IT

Galeria Jednego Przedmiotu w Instytucie Teatralnym zaprasza już 10 czerwca na nową wystawę, poświęconą Władzie Majewskiej - aktorce, pieśniarce, dziennikarce radiowej i działaczce emigracyjnej.

Prezentujemy niezwykły pamiętnik aktorki prowadzony w latach 1940-45 (ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie). Ekspozycję uzupełniają filmy dokumentalne i piosenki lwowskie w wykonaniu Włady Majewskiej.

Włodzimira Władysława Majewska-Budzyńska urodziła się 19 marca 1911 roku we Lwowie. W 1930 roku została zaangażowana do lwowskiej rozgłośni Polskiego Radia. Początkowo pracowała jako spikerka, parodystka i pieśniarka. W 1932 roku rozpoczęła współpracę z programem Wesołej Lwowskiej Fali tworzonym przez Wiktora Budzyńskiego. Po wybuchu wojny z zespołem Lwowskiej Fali (stanowiącym część 10 Brygady Kawalerii Pancernej gen. Stanisława Maczka) Włada Majewska jako podporucznik wojska polskiego przeszła cały szlak bojowy. Występowali dla polskiego wojska ponad 800 razy, koncertując w namiotach, w żołnierskich barakach, w szpitalach.

Po wojnie Włada Majewska pozostała na emigracji w Wielkiej Brytanii. Występowała w teatrze Mariana Hemara w Londynie, była producentką jego kabaretów. Działała w emigracyjnym ZASPie. Przez ponad trzydzieści lat prowadziła londyńskie biuro Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Nagrywała korespondencje, wywiady, programy artystyczne. Po śmierci Mariana Hemara była spadkobierczynią i opiekunką jego spuścizny. Ostatnie lata spędziła w Domu Polskim "Antokol" w Chislehurst pod Londynem. Tam umarła 18 maja 2011 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji