Artykuły

Wrocław Europejską Stolicą Kultury

Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku - zdecydowała we wtorek w Warszawie Komisja Selekcyjna złożona z ekspertów z UE i Polski. Dzięki temu tytułowi miasto będzie promować polską kulturę w Europie.

- Europejska Stolica Kultury łączy w sobie trzy wymiary: wymiar europejskości, wymiar stolicy i wymiar kultury. Najważniejsze jednak jest to, żeby spełnić oczekiwania ludzi. Najważniejsi są ludzie - powiedział po ogłoszeniu werdyktu prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

- Komisji pokazaliśmy coś, co nazywamy metamorfozami, przekształceniami miasta (...). Wrocław jest miastem, które na przestrzeni tysiąca lat swej historii zmieniał się nieustannie, także przez kilkadziesiąt ostatnich lat, począwszy od II wojny światowej. To są niezwykłe przemiany miasta, np. 30 lat temu miała miejsce wielka rewolucja Solidarności, w której Wrocław był bardzo silnym

ośrodkiem protestów przeciwko komunizmowi - opowiadał Dutkiewicz.

- Powiedzieliśmy też o tym, co jest problemem wszystkich miast na świecie, w tym polskich: że nawet kiedy jest bogata oferta kulturalna, korzysta z niej nieliczny odsetek mieszkańców. W wypadku Wrocławia jesteśmy na średnim poziomie europejskim - to jest 7 proc., ale chcemy, by było to ponad 10 proc. - mówił.

Współautor wrocławskiego dokumentu aplikacyjnego Roland Zarzycki powiedział PAP, że dzięki wtorkowemu wyborowi Wrocław zyska możliwość realizacji dwóch celów. "Pierwszy nazywany jest przez nas przełamaniem enigmatyczności, z którym wiąże się to, że w końcu Wrocław będzie bardziej

rozpoznawalny na mapie Europy, więcej osób przyjedzie zobaczyć to miasto i będzie miało szansę zapoznać się z jego ofertą kulturalną. Drugi cel to (...) włączenie jak największej liczby mieszkańców do działań kulturalnych, aby nie byli biernymi odbiorcami kultury - podkreślił. Zarzycki wyraził nadzieję, że Wrocław stanie się miastem tak samo rozpoznawalnym na mapie Europy jak Kraków. - Obserwowaliśmy to, co działo się z Krakowem po 2000 roku, gdy był Stolicą Kultury. Myślimy, że z Wrocławiem będzie podobnie - gdy raz odwiedzą to miasto, będą do niego wracać - ocenił.

- Wygrała Polska, a w Polsce najlepszy znak jakościowy to kultura - powiedział podczas uroczystości ogłoszenia wyniku minister kultury Bogdan Zdrojewski. - Wygrała Polska, dlatego że miasta, które przygotowały tę prezentację - przygotowywały i prezentację, i programy, i projekty na bardzo wysokim poziomie - powiedział Zdrojewski. Poprosił też, aby nie tylko zwycięskie miasto, ale także pozostałe, które startowały w konkursie, realizowały programy przygotowane w ramach konkursu.

Komisja Selekcyjna rozstrzygnęła konkurs po finałowych prezentacjach pięciu polskich miast biorących udział w finałowym etapie zmagań. Obok Wrocławia w konkursie rywalizowały: Gdańsk, Lublin, Katowice i Warszawa.

- Proces wyboru miasta, które zostało Europejską Stolicą Kultury, był przejrzysty i jasny, nie było żadnych form nacisku, ani prób interwencji - podkreślił Manfred Gaulhofer, przewodniczący międzynarodowego jury, które zdecydowało o zwycięstwie Wrocławia.

Minister kultury, który zorganizował konkurs w Polsce, przekaże teraz wynik instytucjom europejskim. Ostateczną decyzję, po zasięgnięciu opinii Parlamentu Europejskiego i zaleceniach Komisji Europejskiej, podejmie Rada UE w drugim kwartale 2012 roku.

Dalszą procedurę będzie nadzorować siedmioosobowa komisja, którą powoła Parlament Europejski. Zespół spotka się dwukrotnie: na dwa lata i na osiem miesięcy przed rozpoczęciem obchodów. Po drugim posiedzeniu komisja wyda sprawozdanie, na podstawie którego Komisja Europejska przyzna

nominowanemu miastu nagrodę pieniężną im. Meliny Mercouri w wysokości 1,5 mln euro.

Ta nagroda ma pomóc zwycięskiemu miastu rozwinąć ofertę kulturalną i przyciągnąć zagraniczną publiczność. 1,5 mln euro stanowi jedyne wsparcie finansowe ze strony Unii Europejskiej, jakie przysługuje w związku z otrzymaniem tytułu.

- To jest zwycięstwo wrocławian i jego wspaniałych środowisk artystycznych. Dla miasta oznacza to wejście w następny etap rozwoju. Wejście do pierwszej ligi miast europejskich. Wrocław ma Europie do opowiedzenia swoją historię. W tym mieście po II wojnie światowej dokonała się całkowita wymiana

ludności. Dziś budujemy coś, co jest ważne dla Polski i Europy - powiedział PAP dyrektor Wydziału Kultury wrocławskiego Urzędu Miasta Jarosław Broda.

W 2016 roku Wrocław będzie pełnić funkcję Europejskiej Stolicy Kultury wraz z jednym z miast w Hiszpanii. Rozstrzygnięcie konkursu w tym państwie nastąpi prawdopodobnie w lipcu.

Na zdjęciu: Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i przewodniczący jury, Austriak z Komisji Europejskiej Manfred Gaulhofer podczas konferencji prasowej podsumowującej selekcję końcową konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, 21 bm. w Warszawie

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji