Artykuły

[24X1. OTV Łódź. Teatr Piątkowy.]

24X1. OTV Łódź. Teatr Piątkowy. AUGUST STRINDBERG. "SONATA WIDM". Przekład: Zygmunt Łanowski. Reżyseria i scenografia: Jerzy Grzegorzewski, real. TV: Mieczysław Małysz. W rolach głównych: Marek Barbasiewicz, Zosia Bodakowska-Szmidt, Kazimierz Iwiński, Olgierd Łukaszewicz, Hanna Małkowska, Mirosława Marcheluk, Grażyna Marzec, Izabella Pieńkowska, Wojciech Pilarski, Bolesław Smela, Bogusław Sochnacki, Tadeusz Szmidt, Maria Białobrzeska.

Twórczość Augusta Strindberga (1849-1912), uważanego dzisiaj przez reżyserów i krytyków za prekursora współczesnej awangardy, teatru absurdu i dramatu surrealistycznego, teatru okrucieństwa i egzystencjalizmu - nie jest wcale łatwa. Widzieliśmy wprawdzie w teatrze telewizji jego "Ojca" i "Pannę Julię", "Zabawę z ogniem" i "Taniec śmierci", ale przygotowana przez łódzki teatr "Sonata widm" należy do utworów trudniejszych. Ideę tego dramatu szwedzkiego pisarza można by wyrazić w uproszczeniu jako odkrycie prawdy o życiu i ludziach, zdemaskowanie mieszczańskiej obłudy. Sam Strindberg pisał w r. 1907 o tym utworze: "Wszystko jest tu okropne, podobnie jak życie, na które spojrzy się bez łusek na oczach i zobaczy rzecz sarną w sobie. Los przędzie nić przeznaczenia człowieka. Ukryte przed okiem przypadkowego obserwatora tajemnice są w każdym domu." Do takiego domu przybywa student jako ów przypadkowy obserwator i jemu właśnie ukazują się prawdziwe twarze jego mieszkańców. Akcja polega właściwie na stopniowym demaskowaniu wszystkich postaci, na odkrywaniu najwstydliwiej ukrywanych stron ich przeszłości, na bezlitosnym zdzieraniu masek. I tak kończy się marzenie o pięknym życiu w domu za białymi firankami. Nawet młodzi nie mogą wyjść z tego domu z poczuciem własnej niewinności i na nich pada cień strasznej przeszłości.

Sonatę widm inscenizował w teatrze TV Jerzy Grzegorzewski, utrzymując konsekwentnie styl ekspresjonistyczny połączony z teatrem okrucieństwa. Nieważne będą tu realia zamożnego mieszczańskiego szwedzkiego domu - ważna jest tylko gra, okrutna zabawa, którą prowadzą między sobą Stridbergowscy bohaterowie. Zabawa odkrywania prawdy.

Data publikacji artykułu nieznana.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji