Artykuły

Gdańsk. "Sen Eurydyki" w Żaku

"Sen Eurydyki" to projekt interdyscyplinarny, którego założeniem jest produkcja spektaklu na podstawie poematu Czesława Miłosza "Orfeusz i Eurydyka". Premiera 23 września.

W 2011 roku mija setna rocznica urodzin Noblisty. Przedsięwzięcie klubu Żak powstaje w ramach obchodów tego jubileuszu. Pracy nad spektaklem towarzyszyć będą warsztaty oraz panel dyskusyjny "Miłosz wobec tradycji".

O projekcie:

SEN EURYDYKI

PROGRAM

8 - 9.09.2011 WARSZTATY Z CIAŁEM I GŁOSEM

22.09.2011 g. 19.00 POKAZ PRZEDPREMIEROWY "SNU EURYDYKI"

23.09.2011 g. 19.00 PRAPREMIERA SPEKTAKLU "SEN EURYDYKI"

23.09.2011 g. 20.30 PANEL DYSKUSYJNY "MIŁOSZ WOBEC TRADYCJI" (prowadzenie: prof. UG dr hab. Tomasz Swoboda)

24.09.2011 g. 19.00 PREZENTACJE SPEKTAKLU "SEN EURYDYKI"

"Sen Eurydyki"

reżyseria: Joanna Grabowiecka / muzyka: Karolina Rec, Piotr Kurek / kostiumy: Joanna Talejko / scenografia, wideo: Aleksander Janas / wystąpią: Elpiniki Iosifina Papadaki, Sebastian Świerszcz oraz Jerzy Kiszkis i Halina Winiarska, którzy wcielą się w role Czesława Miłosza i Carol Thigpen-Miłosz / chór kobiet: Marta Hnat, Justyna Jarzębińska, Agata Jewstafiew, Agnieszka Kamińska, Irmina Knapik, Roksana Kostyk, Sabina Nycek

Spektakl Sen Eurydyki powstanie w oparciu m.in. o poemat Czesława Miłosza "Orfeusz i Eurydyka", jeden z ostatnich poematów napisanych przez poetę. Miłosz posłużył się tutaj jednym z najpiękniejszych i najbardziej tragicznych mitów greckich, by rozliczyć się z własną, osobistą tragedią - ze śmiercią ukochanej żony Carol, której zadedykował niniejszy utwór. Śmierć najbliższej osoby, obleczona w mitologiczne szaty, staje się dla artysty pretekstem do postawienia fundamentalnych pytań o sens życia, o wiarę, o granice poświęcenia dla sztuki. To swego rodzaju credo Miłosza, jego spowiedź, tym bardziej przejmująca, że sam poeta zmarł w niespełna dwa lata po jej napisaniu. Sen Eurydyki to przedstawienie interdyscyplinarne (słowo, ruch, muzyka na żywo, wideo). Podstawowym założeniem całego projektu (spektaklu, panelu dyskusyjnego, warsztatów) jest wieloaspektowa prezentacja osoby Czesława Miłosza oraz jego sztuki. Takie podejście do twórczości polskiego Noblisty stwarza niecodzienną możliwość nawiązania dialogu pomiędzy artystami teatru, badaczami literatury, bliskimi współpracownikami poety i publicznością. Projekt zakłada poszerzenie współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej. Powstaje w kooperacji Klubu Żak z twórcami z Polski oraz z Grecji.

Bilety na spektakle:

25,- normalny; 15,- ulgowy; 5,- pokaz przedpremierowy (22.09.2011)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji