Artykuły

Wrocław. Debaty Europejskiego Kongresu Kultury

Kluczowym elementem Europejskiego Kongresu Kultury, jednego z najważniejszych wydarzeń Polskiej Prezydencji 2011, będą spotkania i dyskusje wokół najważniejszych zagadnień współczesnej kultury.

W trzynastu debatach udział wezmą m.in.: Gianni Vattimo, Oliviero Toscani, Jan Fabre, Krzysztof Wodiczko, Zbigniew Libera, Jacek Żakowski, Azra Akšamija, Dejan Ilič, Stefan Kaegi, Rick Falkvinge, Richard Barbrook, Pekka Himanen, Guy Sorman, István Szabó, Krzysztof Czyżewski.

Europejski Kongres Kultury jest okazją do stworzenia miejsca refleksji nad perspektywami i możliwymi scenariuszami rozwoju kultury europejskiej, miejscem dla debaty na temat wspólnoty w różnorodności, namysłu nad tym, co jest siłą kultury europejskiej i czy konieczne jest poszukiwanie wspólnego mianownika w wielości. Paneliści kongresowych debat - teoretycy, artyści, animatorzy kultury, dziennikarze, publicyści i politycy, rozważać będą związki kultury z ekonomią, władzą, najnowszymi mediami czy nauką, podejmą próbę ponownego definiowania pojęć kultury czy sztuki oraz wyznaczenia ich granic wobec wszechogarniającej interdyscyplinarności.

W ramach Europejskiego Kongresu Kultury odbędzie się cykl dziesięciu debat poświęconych najważniejszym zagadnieniom współczesnej kultury skupionym wokół tematów: MASA KULTURY (kultura otwarta), SPÓŁKA KULTURA/KULTURA SP Z O.O. (kultura i ekonomia), ZAGUBIENI W KULTURZE (interdyscyplinarność), NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI (władza a kultura), OBCA EUROPA (czym jest europejskość), KULTURA Z ODZYSKU (jak przetwarza się idee w sztuce), WIKIANARCHIA (wolność w kulturze), BAJKI ROBOTÓW (nowa kultura, nowe media, nowa estetyka), LABORATORIUM RYZYKA (sztuka i nauka), KULTURA W AKCJI (culture for social change).

(Debaty odbędą się 9 i 10 września w godzinach: 10.00 - 18.30 w Regionalnym Centrum Turystyki Biznesowej oraz IASE).

Równolegle odbędą się spotkania inicjatywy A Soul For Europe, stawiającej sobie za cel wypracowanie nowych modeli współpracy między decydentami i instytucjami unijnymi, rządami poszczególnych państw i aktywnymi przedstawicielami unijnych organizacji społecznych. W komitecie sterującym organizacji zasiadają m.in. Hans-Gert Pöttering, Elmar Brok i Jan Figiel, członkami rady są m.in. Hans-Dietrich Genscher, Timothy Garton Ash, Jacques Delors czy Dieter Berg. W ramach spotkań A Soul for Europe odbędą się trzy debaty: KULTURA I GOSPODARKA W ROZWOJU EUROPY, EUROPEJSKA STOLICA KULTURY - MODEL DLA KULTURY? oraz ROLA I KIERUNKI ROZWOJU PROGRAMÓW KULTURALNYCH UNII EUROPEJSKIEJ. Celem dyskusji ASfE jest wypracowanie praktycznych rozwiązań pozwalających na zmianę miejsca kultury w debacie i budżecie na poziomie unijnym. W debatach udział wezmą m.in.: Monika Smoleń - Podsekretarz Stanu MKiDN, István Szabó, Krzysztof Czyżewski, Robert Palmer, Doris Pack.

(Debaty odbędą się 10 września o godzinach: 10.00, 13.30 i 16.00 w Regionalnym Centrum Turystyki Biznesowej w sali spotkań C1).

Udział w debatach wymaga wcześniejszej rejestracji. Osoby, które nie zdążyły się zarejestrować na Europejski Kongres Kultury, wciąż mają szansę udziału w jego wydarzeniach. W czasie Kongresu w Pawilonie Akredytacyjnym będą wydawane bezpłatne wejściówki. Raz pobrana wejściówka umożliwia wstęp na wolne miejsca na wszystkie wydarzenia Kongresu objęte rezerwacją. Pierwszeństwo w zajmowaniu wolnych miejsc będą mieli Wolontariusze Kongresu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji