Artykuły

Dublin. Teatr Polski Irlandia wystawia Miłosza

W dniach 20-24 września Teatr Polski Irlandia zagra na festiwalu Absolut Fringe w Dublinie spektakl "Chesslaugh Mewash", oparty na poezji polskiego noblisty Czesława Miłosza.

"A była ta nasza sieć utkana ze znaków,

Hieroglifów dla oka i ucha, miłosnych pierścieni.

I dźwięk rozlegał się w środku, rzeźbiący nam czas,

Migotanie, trzepotanie, świergot naszej mowy"

Te słowa, wbrew pozorom, nie pochodzą z poezji współczesnego nowojorskiego poety, ale z wiersza Wieść napisanego w roku 1973 przez polskiego noblistę Czesława Miłosza. Słowa Miłosza mogłyby być napisane dziś. Jego życie, twórczość i maski, które zakładał w swojej poezji posłużyły jako inspiracja do nowego spektaklu Teatru Polskiego Irlandia (TPI). Poprzez sześć postaci będącymi niewolnikami swoich własnych stereotypów (każda z nich reprezentuje różne aspekty poezji Miłosza) twórcy spektaklu spoglądają na naszą sloganową kulturę, która stała się nieodłączną częścią każdego z nas. Przedstawienie jest poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie: co znaczy być obywatelem świata w 2011 roku, w ogólnoświatowej sieci internetowej zapisanej w 140 znakach i w jednym zdjęciu profilowym na dzień. Po angielsku, polsku, litewsku, francusku, słowacku i irlandzku, TPI zanurza się w świat językowych barier, obcując z tekstem poety o głosie tak uniwersalnym jak tematy i postaci, o których opowiada.

Rok 2011 jest Rokiem Czesława Miłosza. W setną rocznicę jego narodzin, TPI pragnie przypomnieć publiczności festiwalu Absolut Fringe dlaczego jego poezja jest tak wysoce uznawana na całym świecie i może być interpretowana przez wielu, niezależnie od wieku, na różne sposoby oraz używana jako komentarz do otaczającego nas piękna, jak i tragedii ludzkiego doświadczenia.

Spektakl będzie wizualną i słuchową wędrówką śladami genialnego umysłu, celebracją jego poezji i ludzkiej kondycji zanurzonej w zagmatwanych ścieżkach naszych czasów oraz historią, która porusza serce, śmieszy, fałszuje i zadaje pytanie: gdzie leży prawda o nas samych?

"Wyjawiając oszustwo, własne i mojej epoki" - Zadanie

***

O TEATRZE POLSKIM IRLANDIA

"Chesslaugh Mewash" jest drugim spektaklem zrealizowanym w ciągu ostatniego roku przez Teatr Polski Irlandia. Teatr powstał trzy lata temu w odpowiedzi na brak teatralnej reprezentacji polskiej diaspory w Irlandii. Aby stworzyć nową jakość na kulturalnej scenie Irlandii, TPI miesza irlandzką tradycję teatralną z przenikliwym pazurem polskiego dramatu. Ich pierwsza produkcja - zrealizowana na podstawie sztuki "Zapach czekolady" Radosława Paczochy, którą kompania przetłumaczyła na język angielski - była wystawiana naprzemiennie po polsku i angielsku w 2010 w Focus Theatre. Oba wystawienia spektakli zostały całkowicie wyprzedane.

Aby w pełni zrealizować potencjał spektaklu Teatr Polski Irlandia planuje imprezę połączoną ze zbiórką pieniędzy, która odbędzie się 8 września w Mercantile na Dame Street, Dublin 2 o godz. 20. Tematem przewodnim będzie popularny amerykański serial "Mad Men". Zapowiada się świetna zabawa pełna niespodzianek i dobrej muzyki. Więcej informacji wkrótce na blogu Teatru Polskiego Irlandia.

***

"CHESSLAUGH MEWASH"

Grają:

Alicja Ayres

Eva Docolomanska

Norette Leahy

Kasia Lech

Oscar Mienandi

Cillian Roche

Reżyseria:

Anna Wolf

Asystent reżysera:

John Currivan

Muzyka:

Konrad Kania

Spektakl oparty na poezji polskiego noblisty Czesława Miłosza

20-24 września 2011, godz. 19.00 - 70 minut

The Lir Theatre, Grand Canal Dock, Dublin 2

Bilety: 9.00 - 12.00

Rezerwacja: 1850 374 643 | www.fringefest.com

Box Office: Filmbase - Curved Street, Temple Bar, Dublin 2

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji