Artykuły

Rzeszów. Wrześniowe premiery Teatru Maska

We wrześniu Teatr Maska pokaże dwa premierowe przedstawienia. "Niech żyje cyrk"(wg "Historii Sentymentalnej" Kazimierza Mikulskiego)w reżyserii Jacka Malinowskiego i prapremierowe "Bleee" - Maliny Prześlugi w reż. Laury Słabińskiej.

"Niech żyje cyrk!" to groteskowa opowieść o grupie artystów, którzy poświęcili swe życie rozbawianiu widzów. Co dzieje się z nimi gdy kurtyna opada, gdy nadciąga chłodny powiew losu?

Utwór "Historia sentymentalna" był realizowany przez Tadeusza Kantora jako druga premiera Teatru Cricot 2. Napisał go Kazimierz Mikulski, artysta-plastyk związany z Cricot 2, który stał się jednym z czołowych twórców Teatru Lalek GROTESKA w Krakowie. Przez wiele lat prowadził ten teatr, budując wspaniały repertuar i niezapomniane widowiska.

Spektakl Teatru Maska "Niech żyje cyrk!" będzie hołdem dla tych dwóch wybitnych twórców, jak również wszystkich artystów, którzy kiedyś zabawiali tłumy.

W przedstawieniu wykorzystano fragmenty utworów muzycznych skomponowanych przez Martyna Jacquesa, jednego z członków brytyjskiej grupy Tiger Lillies, która ma na swoim koncie liczne sukcesy i udział w wielu projektach artystycznych i teatralnych na całym świecie.

Premiera spektaklu odbędzie się w ramach projektu "Źródła pamięci. Grotowski - Kantor - Szajna" wchodzącego w skład EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA

***

"Bleee"

Jak wygląda królowa motyli? Tego nie wie nikt, bo tak się składa, że królowa jest akurat nieobecna. Nieobecna od tak długiego czasu, że nikt nie pamięta kiedy ostatnio ją widziano. Pewien paź królowej drugiego i pół stopnia zaczyna się zastanawiać, czy służenie ciągle nieobecnej królowej ma sens. Może lepiej zająć się robieniem tego, o czym się marzy? Może królowej w ogóle nie ma? Jego przekonania oburzają innych obywateli motylego państwa i niepokorny paź królowej zostaje skazany na zamknięcie na pętli autobusowej przy ulicy Kaczej. Kiedy trafia do starego autobusu nr 64, przekonuje się że stał się on domem dla sporej grupy bardzo "oryginalnych" mieszkańców

Spektakl uczy, że wierząc w siebie możemy osiągnąć wszystko o czym marzymy oraz, że każdy jest wyjątkowy. Udowadnia także, że warto bronić swoich przekonań, a zgrana grupa przyjaciół potrafi każde miejsce zamienić w prawdziwy dom.

Przedstawienie jest polską prapremierą tekstu Maliny Prześlugi, wyróżnionego przez jury XXI Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji