Artykuły

Warszawa. Andrzej Grabowski zagra w "Chorym z urojenia"

Andrzeja Grabowskiego nie mieliśmy jeszcze okazji oglądać w zrealizowanym w Warszawie przedstawieniu. Od czwartku możemy - w Teatrze 6. Piętro, gdzie zagra Argana w Molierowskim "Chorym z urojenia"

Na stałe jest związany z Krakowem. Tutaj grał m.in. w Teatrze im. Słowackiego, Starym czy STU. Razem z bratem Mikołajem przez wiele lat pojawiał się w legendarnych sztukach Bogusława Schaeffera "Scenariusz dla trzech aktorów" czy "Kwartet dla czterech aktorów". W świadomości szerokiej publiczności funkcjonuje głównie jako Ferdek Kiepski czy Gebels z telewizyjnych seriali.

Znak znaku i wyzwanie

Mimo wszystko Andrzej Grabowski nawet dziś przyznaje, że nie wie, na czym polega dobre aktorstwo.

- Gdybym wiedział, pisałbym książki albo wykładał w szkole teatralnej - żartuje. I dodaje, że nie widzi w sobie szczególnych cech dobrego aktora.

- Staram się po prostu być na scenie, wejść w rolę - mówi. - Pamiętam, jak kiedyś, zaczytując się w w pismach teatralnych Jerzego Grotowskiego, bardzo się przejąłem określeniem "znak ciężarny znaku". Długo dochodziłem, co to właściwie znaczy, a okazało się być czymś najprostszym na świecie, sprowadzającym się właśnie do prawdziwego bycia na scenie.

Dla Andrzeja Grabowskiego warszawska realizacja to właściwie rodzaj przeniesienia roli z Krakowa, gdzie w Teatrze im. Słowackiego "Chory z urojenia" bije kolejne rekordy długości funkcjonowania spektaklu w repertuarze. Przygotowany w 2002 r. przez Giovanniego Pampiglione cieszy się niesłabnącą popularnością.

- Nikt tego przedstawienia w Krakowie nie wpycha na siłę do repertuaru - mówi Grabowski. - Publiczność sama chce je oglądać, znajduje w nim coś zabawnego. O czymś to świadczy.

Stołeczna odsłona Molierowskiego tekstu będzie jednak dla aktora wyzwaniem. I to nie tylko dlatego, że współreżyseruje spektakl w Teatrze 6. Piętro. - Nie jestem komputerem, więc nie będę powtarzał swojej roli co do joty. Gram ją z warszawskimi aktorami, sam będę inny - zapowiada.

Hipochondrycy to my

Komedia o wiecznie narzekającym na swoje zdrowie Arganie opętanym manią stosowania coraz dziwaczniejszych kuracji dla Moliera okazała się ostatnią. Grając Argana, zasłabł na scenie podczas czwartego przedstawienia i wkrótce zmarł.

- Nie sądzę, żeby Molier pisał "Chorego z urojenia", przeczuwając swoją śmierć - mówi Grabowski. - To przecież komedia, bajka dla dorosłych, której teza o lekarzach będących totalnymi durniami jest jednak fałszywa. Paru filozofów też było głupcami, a jednak nadal uważamy ich za filozofów.

Aktor twierdzi, że stany hipochondryczne ma każdy. - Jeśli się do tego nie przyznaje, kłamie - mówi. - Zwłaszcza w moim wieku, kiedy ciągle słyszy się o znajomych, których dopada choroba lub śmierć. Ale jak kiedyś pięknie powiedział Seneka: boimy się nie samej śmierci, ale myśli o niej. Dla hipochondryka każda choroba może być śmiertelna, dlatego go przeraża.

Obok Andrzeja Grabowskiego na scenie Teatru 6. Piętro zobaczymy m.in. Joannę Kurowską i Wojciecha Pokorę. Czy również w Warszawie padnie teatralny rekord frekwencyjny?

- Nie planuję nic na przyszłość, bo nie mam pojęcia, co ona przyniesie - mówi Grabowski. - Udało mi się jednak już ponad 270 razy wystąpić w "Chorym z urojenia" i nie zasłabnąć. Mam nadzieję, że nie zdarzy się to w Warszawie.

"Chory z urojenia" - Teatr 6. Piętro, PKiN, pl. Defilad 1, tel. 22 656 72 22, premiera: sobota (17.09), godz. 19.30, spektakle przedpremierowe: czwartek (15.09) - piątek (16.09), godz. 19.30 bilety: 90 - 110 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji