Artykuły

Kielce. Od dzisiaj "Alchemik" w Kubusiu

Pierwszą w historii lalkową wersję "Alchemika" Paulo Coelho w ten weekend [14-15 maja] można zobaczyć w kieleckim Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś".

Jak dotąd na świecie powstało zaledwie kilka spektakli na motywach słynnej powieści brazylijskiego pisarza, ale nigdy nie w teatrze lalkowym. Przygotowania do nowej premiery w Kubusiu trwają od kilku miesięcy.

Pomysł nowatorskiego spektaklu wyszedł od wiceprezydenta Kielc Andrzeja Syguta. Dyrektor Kubusia Irena Dragan początkowo nie wierzyła, że książkę uda się przełożyć na język teatru lalkowego. W końcu dała się przekonać i przygotowała własną adaptację "Alchemika". - Powieść zawiera dużo wątków i wiele postaci pobocznych. Musiałam wybrać te najważniejsze, aby całość nie była za długa - opowiada dyrektor Dragan.

Specjalnie na potrzeby premierowego spektaklu wykonano wyjątkowo duże lalki - wszystkie mierzą ponad metr. Do każdej z nich przydzielono kilku aktorów, bo w pojedynkę nie byliby w stanie animować dużych kukieł. Główną postacią - Santiago - zajął się Zdzisław Reczyński, któremu w animowaniu pomaga jedna osoba. "Alchemik" w wersji kieleckiej będzie grany zgodnie z konwencją "czarnego teatru". Aktorzy ubrani w czarne stroje będą niewidoczni dla publiczności. Nawet ich twarze mają być przysłonięte.

Premiera spektaklu już w sobotę. Przyjedzie na nią polska tłumaczka książki Barbara Stępień, która pomogła Kubusiowi załatwić prawa autorskie do wystawienia teatralnej wersji książki.

Tajemnica "Alchemika"

Powieść jest niezwykłym zjawiskiem wydawniczym. Od paru lat utrzymuje się na światowych listach bestsellerów. Przetłumaczona została na 54 języki w 140 krajach. Rozeszła się w ponad 20 mln egzemplarzy na całym świecie. W Polsce tylko do końca listopada 2001 r. kupiło ją ponad 300 tys. osób, uznano ją więc za najlepiej sprzedającą się książkę zagraniczną.

Określana jest jako powieść kultowa i wymieniana w jednym szeregu z takimi tytułami jak "Mały Książę" czy "Buszujący w zbożu". We Francji, w Brazylii, Hiszpanii, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, na Tajwanie i we Włoszech "Alchemik" stał się lekturą szkolną, a w Polsce wprowadzony do szkół jako lektura uzupełniająca. The Graduate School of Business przy uniwersytecie w Chicago poleca go swoim studentom, uważając, że pogłębia inteligencję intuicyjną. Powieść została przeniesiona również na scenę i jest grana w Chorwacji, Francji, Japonii, Norwegii, Stanach Zjednoczonych, Turcji, Jugosławii, a także w Polsce (premiera odbyła się w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej w 2000 r.). W Japonii i we Włoszech na jej podstawie powstał musical, Warner Brothers kupiło prawa do ekranizacji, a BMG wydało płytę kompaktową "The Alchemist's Symphony" skomponowaną przez Waltera Taieba.

Na zdjęciu: Paulo Coelho

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji