Artykuły

Warszawa. Polskie premiery na festiwalu "ciało/umysł"

Podczas tegorocznej edycji festiwalu widzów czeka wyjątkowo wiele premier polskich zespołów. Poniżej przegląd wybranych spektakli.

"Folk? A ja się nie zgadzam" to przedstawienie, które ma pytać o naszą tożsamość narodową. Czy bunt jest ciągle czymś, co nas charakteryzuje? Co znaczy być nowoczesnym Polakiem? W przedstawieniu w choreografii Edyty Kozak i reżyserii Rolanda Rowińskiego występuje czwórka tancerzy: wywodzą się z różnych rodzajów tańca, różnych pokoleń, a nawet krajów: w spektaklu tańczy Takako Matsuda, Japonka, która kilka lat temu przeprowadziła się do Warszawy, tu założyła rodzinę. W swoich przedstawieniach łączy tradycję butoh z tańcem współczesnym. W spektaklu wystąpią także Izabela Szostak, Karol Tymiński, Rafał Dziemidok (23 i 24 września, Centrum Sztuki Współczesnej, godz. 19).

Zespół Dada von Bzdülöw przygotował razem z saksofonistą Mikołajem Trzaską przedstawienie "Duety nieistniejące" [na zdjęciu]. Tancerze Katarzyna Chmielewska i Leszek Bzdyl wielokrotnie współpracowali już z muzykiem, m.in. przy spektaklach "Magnolia", "Kilka błyskotliwych spostrzeżeń a la Gombrowicz", "Faktor T", "Le Sacre". Jak zapowiadają artyści: do tej pory muzyka Trzaski była jednym z aktorów spektakli Dada von Bzdülöw, teraz - będzie jego reżyserem (23 września, Teatr Studio, godz. 21).

Jako praca w procesie zostanie pokazane przedstawienie "W/restless". Aktorka Magdalena Tuka, tancerka Anita Wach i dramaturg Marcin Cecko pracują nad spektaklem zainspirowanym zapasami kobiet i wrestlingiem - ma być to wypowiedź o kondycji aktorki i tancerki pracującej swoim ciałem i wystawiającej się na uczestnictwo w show (24 września, Teatr Studio, godz. 21).

Zobaczymy też premiery ostatniego sezonu. Kaya Kołodziejczyk i Weronika Pelczyńska pokażą dwa bardzo ciekawe przedstawienia, które powstały w ramach cyklu Remix w Komunie Warszawa. Młodzi artyści tworzą w nim przedstawienia odnoszące się do twórczości legendarnych postaci kultury.

Kaya Kołodziejczyk, absolwentka belgijskiej szkoły P.A.R.T.S. prowadzonej przez Annę Teresę de Keersmaeker, do 2009 roku była tancerką w jej legendarnym zespole Rosas. Z grupą tancerzy i parkurowców przygotowała przedstawienie poświęcone właśnie Annie Teresie de Keersmaeker "KK o ATDK". Z kolei Weronika Pelczyńska, absolwentka szkoły tańca SEAD w Austrii, autorka ruchu scenicznego do spektakli m.in. Agnieszki Glińskiej zainspirowała się postacią amerykańskiej tancerki Yvonne Rainer i przygotowała spektakl "Yvonne Yvonne" (oba przedstawienia: 26 września, Komuna Warszawa, godz. 19.30).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji