Artykuły

Kraków. Ruszają projekty specjalne w ramach Polskiej Prezydencji

6 października rozpoczną się dwa z trzech projektów Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji realizowanych w Krakowie, 36. Krakowskie Reminiscencje Teatralne oraz plenarny zjazd IETM - International Network for Contemporary Performing Arts. 9 października ruszy festiwal muzyki postępowej Unsound Festival.

Spotkanie sieci IETM w Polsce

6-9 października

Oś prezydencyjnego programu w Krakowie stanowić będzie zjazd IETM, międzynarodowej organizacji zrzeszającej menedżerów sztuk performatywnych, która w 2011 roku obchodzi swoje 30-lecie. Zjazd będzie okazją do zaprezentowania lokalnej i ogólnopolskiej sceny artystycznej w międzynarodowym kontekście i nawiązania współpracy pomiędzy polskimi i europejskimi artystami.

W trzydzieści lat od powołania do życia IETM, ta największa dziś w Europie sieć organizacji skupiających stowarzyszenia działające w obszarze sztuk performatywnych, po raz pierwszy organizuje swoje doroczne spotkanie w Polsce. W dniach 6-9 października blisko 500 delegatów reprezentujących zarówno małe niezależne zespoły teatralne jak i wielkie międzynarodowe organizacje spotka się w Krakowie, weźmie udział w warsztatach, dyskusjach, prezentacjach i spotkaniach, spektaklach teatralnych, tanecznych oraz projektach interdyscyplinarnych.

Tytuł zjazdu "Party!" odnosi się zarówno do radosnego świętowania, "PARTYcypacji", jak również partii politycznej. Jego efektem ma być wypracowanie silnych argumentów dla umocnienia roli kultury w życiu publicznym i budowania społeczeństwa obywatelskiego w Europie, ale także podkreślenie jej znaczenia w integracji krajów Partnerstwa Wschodniego z Unią Europejską.

Formuła spotkania będzie wyjątkowa - w miejsce krótkich sesji dyskusyjnych wprowadzonych zostało pięć osi tematycznych, wokół których toczyć się będzie dwudniowa dyskusja. Uczestnicy sesji prowadzonych przez aktywistów kultury pracować będą nad podniesieniem społecznej roli twórców kultury, odpowiedzialnością społeczną twórców, lepszym wykorzystaniem już istniejącej infrastruktury i sieci organizacyjnej, a także strategiami orędownictwa na rzecz kultury i sztuki dla przemian społecznych. Liderami wszystkich pięciu grup roboczych będą aktywiści kulturalni z Czech, Chorwacji, Litwy, Niemiec i Polski. Silnie reprezentowany będzie głos organizacji z krajów Partnerstwa Wschodniego, m.in. Ukrainy, Słowenii czy Gruzji. Dyskusja nie ominie też kwestii związanych z ponadnarodową mobilnością artystów, zaproszono więc twórców sieci Theorem, dzięki której w świecie zabłysły gwiazdy Krzysztofa Warlikowskiego czy Arpada Schillinga, ale także dwóch nowych inicjatyw SPACE - Supporting Performing Arts Circulation in Europe, oraz zainicjowanej przez Polskę - EEPAP - East European Performing Arts Platform. Zjazd IETM towarzyszy, odbywającej się wyjątkowo na jesień, 36. edycji festiwalu Krakowskie Reminiscencje Teatralne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji