Artykuły

Łódź. Premiera opery "Maria Stuarda" w Wielkim

Premierę opery "Maria Stuarda" Gaetano Donizettiego przygotował na sobotę Teatr Wielki w Łodzi. Premierze towarzyszyć będzie odsłonięcie w foyer opery tablicy poświęconej Fryderykowi Sellinowi, twórcy pierwszego gmachu Teatru Wielkiego w Łodzi.

"Maria Stuarda" to opera w dwóch aktach, częściowo oparta na faktach z życia szkockiej władczyni z XVI wieku, Marii Stuart. Jej libretto skupia się wokół zawiłych relacji pomiędzy tytułową bohaterką i jej kuzynką królową Elżbietą I.

Reżyserem przedstawienia jest Dieter Kaegi z Austrii, a kierownikiem muzycznym Ruben Silva. W głównych partiach w łódzkiej inscenizacji występują m.in. Joanna Woś, Dorota Wójcik, Bernadetta Grabias, Agnieszka Makówka, Małgorzata Borowik, koreański tenor Sang-Jun Lee i Andrzej Kostrzewski.

Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem Wielkim w Poznaniu i Operą Śląską w Bytomiu; polska prapremiera opery Donizettiego odbyła się w styczniu w Poznaniu.

W dniu łódzkiej premiery w foyer Teatru Wielkiego odsłonięta zostanie tablica poświęcona Fryderykowi Sellinowi - twórcy pierwszego gmachu łódzkiej opery. Ceremonii będzie towarzyszyć wystawa "Fryderyk Sellin i jego Teatr Wielki w Łodzi", którą oglądać będzie można do 14 listopada.

Fryderyk Sellin urodził się w 1831 roku w Kaliszu, do Łodzi przeprowadził się około 1850 roku. Był przedsiębiorcą i cukiernikiem, którego największą życiową pasją stał się teatr. To z jego inicjatywy powstał pierwszy w Łodzi teatr amatorski przy ul. Piotrkowskiej. Kilka lat później na tyłach swojej cukierni powołał do życia Teatr Letni, a później w głębi posesji Teatr Apollo z widownią na 800 miejsc.

W tym samym miejscu w 1901 roku zbudował Teatr Wielki z największą w ówczesnym czasie salą teatralną na 1250 widzów i najnowocześniejszym wyposażeniem technicznym. Na jego otwarciu pojawiła się elita kulturalna i towarzyska - literaci, dziennikarze, artyści m.in. Henryk Sienkiewicz i Henryk Siemiradzki.

W 1912 roku Fryderyk Sellin popadł w kłopoty finansowe i był zmuszony wystawić teatr na licytację. Zmarł w 1914 roku, a sześć lat później stworzony przez niego teatr spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach. Sellin był także założycielem pierwszego omnibusu konnego, zbudował tor kolarski, kąpielisko oraz dwie łaźnie miejskie; był też jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Teatralnego w Łodzi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji