Artykuły

Warszawa. "Walizka" w Żydowskim

Całą gra szła (i idzie) o tę walizkę. Tak było w życiu i tak jest na deskach Teatru Żydowskiego. Autentyczne wydarzenia nie po raz pierwszy stały się inspiracją dla twórców.

W 2005 roku walizka Pierre'a Levi została wypożyczona przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Byłą jedną z trzech należących do Żydów transportowanych do obozu zagłady z Francji, które zachowały się. Walizka trafiła na wystawę do paryskiego Muzeum Shoah. Tam zobaczył ją Michael Leleu.

Rozpoznał ją jako należącą do swego ojca wywiezionego i zamordowanego w Auschwitz. Rozpoczął walkę o je zwrot. Trwała ona cztery lata.

W tym czasie wrócił do swego prawdziwego nazwiska. I właśnie ten okres. Czy moment w jego życiu stał się najważniejszy dla Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, którą wydarzenia wokół walizki zainspirowały do napisania dramatu. Co prawda twierdzi, że pomysł podobno od dawna miała już w głowie, ale jak to często była rzeczywistość nadała mu ostateczny kształt.

"Walizka" to nie tyle rozrachunek z przeszłością, ale opowieść o życiu z nią, nawet jeśli robimy wszystko, aby o niej zapomnieć, nie odwoływać się do niej. Ona tkwi w nas, w naszej podświadomości i niekiedy wystarczy drobny impuls, aby ją wyzwolić. Dla bohatera dramatu (i historii prawdziwej) jest nim przedmiot związany z ojcem. A dla nas samych? Ile takich przedmiotów mamy wkoło?

Michael Leleu (potem już Levi) walczył o walizkę ojca. Chciał ją mieć na własność. Chciał ją odzyskać. Trzeba było zrozumienia dla potrzeb człowieka, trzeba było zrozumienia, czym dla całej społeczności żydowskiej są wszelkie pozostałości po obozie w Auschwitz.

Nie ma sytuacji bez wyjścia, nie ma problemów, których nie da się rozwiązać. Po czterech latach osiągnięto kompromis. Walicka zostanie na długo w zbiorach paryskiego muzeum, ale pan Levi w zamian odstąpi od roszczeń wobec niej.

Nie zawsze w życiu udaje się osiągnąć kompromis zadowalający wszystkich.

"Walizka", autor: Małgorzata Sikorska - Miszczuk, reż.: Dorota Ignatjew, obsada: Andrzej Blumenfeld, Marek Węglarski, Joanna Rzączyńska, Ernestyna Winnicka, Piotr Sierecki, Jerzy Walczak, Szymon Szurmiej, Henryk Rajfer.

Premiera 4 listopada, godz. 19.00, Foyer Teatru Żydowskiego w Warszawie

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji