Artykuły

Gdynia. Pierwsza premiera dyrektora Babickiego w Miejskim

Muzyka, miłość i polityka w rolach głównych - tak zapowiada się pierwsza w nowym sezonie premiera w Teatrze im. Gombrowicza w Gdyni. Od soboty 5 listopada na dużej scenie oglądać będzie można sztukę Toma Stopparda "Rock'n'Roll" w reżyserii Krzysztofa Babickiego.

"Rock'n'Roll" swoją światową premierę miał w Londynie w 2006 roku. To prawdziwa epopeja - rozpisana na wiele ról sztuka toczy się w ciągu kilkudziesięciu lat w Czechosłowacji oraz Wielkiej Brytanii. Głównymi bohaterami są dwaj naukowcy, młody czeski doktor filozofii oraz angielski profesor marksista. Akcja została zamknięta pomiędzy dwoma znaczącymi dla historii Europy wschodniej datami: rokiem 1968 i 1989. Szczególnie podkreślany jest w niej wpływ muzyki rockowej na... upadek systemu komunistycznego. Dlatego w ścieżce dźwiękowej spektaklu usłyszymy utwory m. in. The Beatles, The Rolling Stones, Pink Floyd, The Velvet Underground, The Doors i Boba Dylana.

Przedstawienie będzie pierwszą premierą nowego dyrektora Teatru Miejskiego im. Gombrowicza Krzysztofa Babickiego. On sam też ten spektakl wyreżyseruje. Na scenie zobaczymy aż siedemnastu aktorów, czyli obecny zespół gdyńskiego teatru w komplecie. - Specjalnie dla Teatru Miejskiego Tom Stoppard dopisał do sztuki elementy odnoszące się do Polski i Trójmiasta - zapowiada Babicki.

Samemu Babickiemu twórczość Stopparda nie jest obca, przygotował już parę spektakli na podstawie utworów brytyjskiego autora. W tym - w 2008 roku w Teatrze im. Osterwy w Lublinie - polską prapremierę "Rock'n'Rolla". - Gdyńska inscenizacje bedzie jednak zupełnie inna - mówi Babicki. - To najtrudniejsza rzecz dla reżysera: przygotować ten sam tekst po raz drugi, nie powtarzając sprawdzonych chwytów.

Tom Stoppard - urodzony w Czechosłowacji jako Tomáš Straüssler - jest czołowym brytyjskim dramatopisarzem i scenarzystą. Rozgłos przyniosła mu błyskotliwie napisana sztuka "Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją", której bohaterami są drugoplanowe postacie z szekspirowskiego "Hamleta". W latach 1994-2004 w Teatrze Wybrzeże pokazywane były aż trzy jego teksty (wszystkie w tłumaczeniu Jerzego Limona, obecnie dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego): "Prawdziwy inspektor Hound", "Arkadia" oraz "Wynalazek miłości". Dwa ostatnie tytuły na scenę przeniósł zresztą Krzysztof Babicki.

Wielki rozgłos Stoppardowi przyniosła jednak praca w filmie. Zajmuje się pisaniem scenariuszy i adaptacji, był współautorem scenariuszy m. in. do "Brazyli" Terry'ego Gilliama (nominacja za scenariusz do Oscara), "Imperium słońca" Stevena Spielberga oraz "Zakochanego Szekspira" Johna Maddena (Oscar za scenariusz). Sam Stoppard wyreżyserował film na podstawie "Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją", za który zdobył Złotego Lwa na festiwalu filmowym w Wenecji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji