Artykuły

Widma pokazały się...

...w Muzeum Architektury we Wrocławiu, a są to "Widma" narodowe - napisane jako "Dziady" cz. II wieszcza Adama Mickiewicza z muzyką skomponowaną przez twórcę opery narodowej Stanisława Moniuszkę.

Do Mickiewicza dziś badacze nie podchodzą na kolanach i na przykład prof. Degler stwierdził, że Mickiewicz pisał "Dziady" jako libretto do operetki - porwany dziełami K.M. Webera. A czymże jak nie musicalem stała się współcześnie operetka. Moniuszko długo komponował muzykę do "Widm" opartych na "Dziadach", nazwał tę kompozycję - "scenami lirycznymi" lub "kantatą". Jej forma z pewnością najbardziej zależy od inscenizatora. Mieczysław Dondajewski - kierownik muzyczny przedstawienia i Robert Skolmowski - jego reżyser zrobili pełny, jędrny spektakl z partiami mówionymi i śpiewanymi, który najbliższy jest dziś musicalowi.

Część II "Dziadów" Mickiewicza toczy się w kościele i realizatorzy wybrali właśnie kościół jako miejsce przedstawienia. Rzecz zainscenizowano w kompleksie pobernardyńskim. Pomysł okazał się bezbłędny. Już od wejścia widz krąży po krużgankach, w klasztornym wirydarzu ukazują się widma, a to wprowadza świetnie w nastrój i atmosferę obrzędu. Wnętrze kościoła jest naturalnym miejscem akcji "Dziadów", wszystko więc toczy się bez teatralnej sztuczności. Widma przychodzą i odchodzą, mówią i śpiewają słowami wieszcza. Przesłanie sztuki jest dziś niezwykle aktualne. Realizatorom udało się, nie zmieniając treści, zrobić nowoczesny musical. Atrakcyjny ruch sceniczny, piękny śpiew, doskonałe kostiumy, umiejętne operowanie światłem i wspaniałe wykorzystanie naturalnych warunków świątyni dały wiele niespodziewanych rozwiązań i pomysłów, wprowadziły szczególną, niepowtarzalną atmosferę. Tego nie da się opisać - to trzeba po prostu zobaczyć.

W uwiarygodnieniu postaci pomógł zespół baletowy i śpiewacy, m.in. Maciej Krzysztyniak, Aleksandra Lemiszka, Janusz Zawadzki, Józef Frakstein, Jacek Ryś, Ewa Matuszewska.

Scenografię przygotował Marek Braun, a choreografię opracował Henryk Konwiński. Mickiewicza na nowo pomógł zrozumieć prof. Janusz Degler, jako konsultant.

"Widma" będzie można obejrzeć w Muzeum Architektury we Wrocławiu 21 września o godz. 17 w cyklu "Akademia opery", a także 4 i 5 października o godz, 19. Bilety w kasie opery, tel. 386-41.

Uwaga; Została wprowadzona karta rabatowa dla widzów, która upoważnia do zakupu 2 biletów ulgowych na każde przedstawienie. Kosztuje 145 tys. zł i już po 3 wizycie zwracają się jej koszty. Karta jest pomyślana jako atrakcyjny kalendarz z wizerunkiem opery.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji