Artykuły

Finezyjne krotochwile

Krzysztof Zaleski wystawia "Parady" - zbiór pisanych po francusku miniaturowych krotochwil, które bawiły w 1792 r. widzów dworskiego teatru w Łańcucie. Wyszły one spod pióra Jana Potockiego, twórcy "Rękopisu znalezionego w Saragossie", rozsławionego przez Wojciecha Hasa filmem ze Zbigniewem Cybulskim w głównej roli.

W "Paradach" każda z sześciu miniatur scenicznych stanowi oddzielną całość narracyjną. Łączą je ze sobą postaci groteskowych bohaterów. Służący Gil startuje z zalotami do córki starego Kasandra, pięknej i zmysłowej Zerzabelli, by przekonać się, że ma konkurenta w osobie pyszałkowatego Leandra. Sytuacje sceniczne ujmują bezpretensjonalną, żartobliwą formą, bawią finezją paradoksów językowych i logicznych. Autor obdarzył nimi hojnie wypowiedzi postaci, nie mniej sprawnie żonglując intrygą zmierzającą co rusz do sytuacyjnych nieporozumień.

"Parady" Potockiego to prawdziwy klejnot repertuarowy, po latach zapomnienia odnaleziony i przetłumaczony na język polski. Dowcipne dialogi, pełne drwiny, aluzji i frywolnego żartu, dają aktorom szanse na komediowe kreacje. Krzysztof Zaleski sięgał do tego tekstu już wcześniej, reżyserował "Parady" dla Teatru TV (z Ewą Dałkowską i Piotrem Fronczewskim, 1978) oraz w Teatrze Na Kresach w Suwałkach (1993) i Teatrze Nowym w Poznaniu (1998). Ten spektakl przygotowuje z muzyką Krzesimira Dębskiego, dekoracjami Marka Chowańca i z kostiumami Zofii de Ines. Grają m.in. Anna Dereszowska, Izabella Olejnik, Maja Hirsch, Tomasz Borkowski, Przemysław Glapiński, Jan Kociniak, Marcin Piętowski, Tadeusz Pluciński.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji