Artykuły

Kraków. Teatralne zapowiedzi na 2012 rok

Dziś teatralni twórcy zapowiadają wiele interesujących wydarzeń. Słowacki, Wyrypajew, Levin... Ich sztuki zobaczymy wkrótce

Gorące premiery teatralne, uznani reżyserzy i mistrzowskie popisy aktorskie. Rozpoczynający się właśnie 2012 rok zapowiada się w krakowskich teatrach niezwykle ciekawie.

Prace nad najnowszą produkcją trwają właśnie w Starym Teatrze. Już 21 stycznia zobaczymy tam "Kordiana" w reżyserii Szymona Kaczmarka. W bohaterów dramatu Juliusza Słowackiego wcielą się m.in. Iwona Bielska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Adam Nawojczyk i Jacek Romanowski.

W Starym Teatrze czeka nas również dramat dwóch małżeństw, które pod koniec życia odczuwają silną potrzebę rozmawiania o uczuciach. Swoją sztukę zatytułowaną "Iluzja" wyreżyseruj e w kwietniu Iwan Wyrypajew. W jej obsadzie znaleźli się Anna Dymna, Katarzyna Gniewkowska, Krzysztof Globisz i Juliusz Chrząstowski. Na zakończenie sezonu Stary Teatr planuje pokazać publiczności jeszcze dwie sztuki. W czerwcu zobaczymy "Anatomię Tytusa" Heinera Mullera w reżyserii Wojciecha Klemma i "Chłopców" Stanisława Grochowiaka w reżyserii Adama Nalepy.

Temat męsko-damskich relacji będzie też obecny na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego. Już 16 lutego zobaczymy tu "Kochanka" Harolda Pintera w reżyserii Józefa Opalskiego. Sztuka angielskiego dramatopisarza opowiada o dość ekscentrycznej parze. Znudzeni życiem i wypaleni uczuciowo - ona - niepracująca żona i on - pracujący mąż -postanawiają się zabawić. Kobieta (w tej roli Dominika Bednarczyk) przywdziewa kostium luksusowej dziwki, a jej mąż (Grzegorz Mielczarek) zamienia się w szalonego Maksa. Co wyniknie z tych przebieranek? Czy parze uda się przetrwać małżeński kryzys? Przekonamy się niebawem.

Interesująco zapowiadają się także kwietniowe premiery

w Teatru Słowackiego. Na jego deskach zobaczymy bowiem dramat Henryka Ibsena pt. "Peer Gynt" w reżyserii Rafała Sabary i adaptację "Obcego" Alberta Camusa w reżyserii Anny Smolar.

W Łaźni Nowej pobrzmiewać będą jeszcze festiwalowe echa "Boskiej Komedii". Można będzie obejrzeć tutaj prezentowane podczas międzynarodowej imprezy spektakle, takie jak: "W imię Jakuba S." (styczeń, marzec) w reżyserii Moniki Strzępki, "Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim" w reżyserii Marcina Libery (luty) oraz "Jak nie teraz to kiedy, jak nie my to kto?"

Wszystkie te spektakle łączy jedno - odważne podejście do tematu polskości. Głos zabiorą m.in. potomkowie chłopa Jakuba Szeli, Rejtan czy Emilia Plater, a także Aleksandra Piłsudska - żona legendarnego marszałka.

3 lutego z patriotycznego nastroju wyrwie nas "Jakobi i Leidental" w reżyserii Piotra Waligórskiego w Teatrze Ludowym. Dramat Hanocha Levina opowiada o dwóch mężczyznach, których przyjaźń przerywa pewna piękna kobieta.

9 marca będziemy mgli wybrać się na premierę sztuki "Królik, Królik", którą w Teatrze Ludowym reżyseruje Paweł Szumiec. To historia francuskiej rodziny, której życie zostaje postawione na głowie. Zamężne córki opuszczają swoich mężczyzn, synowie działają w organizacjach terrorystycznych, a najmłodsza latorośl okazuje się... przybyszem z kosmosu. Jest tylko jedna osoba, która może zapanować nad tym bałaganem. To Mama - ostoja spokoju i remedium na całe zło.

O tym, że w kobietach jest siła niezłomna, przekonują nas też twórcy spektaklu "Kobiety kontratakują" w reżyserii Adolfa Weltschka, którego premierę zaplanowano na 8 marca w Teatrze Groteska. Muzyczny spektakl składa się z trzech części. Każda z nich odsłania inny portert kobiety-zdominowanej, zbuntowanej i autonomicznej. Usłyszymy największe przeboje muzyki rozrywkowej - takie jak "Cry me a river" Elli Fitzgerald czy "Herę comes the sun" Niny Simone - w często zaskakujących aranżacjach.

Teatr Bagatela pokaże natomiast na przełomie stycznia i lutego "Sprzedawców gumek" w reżyserii Agnieszki Koryczkowskiej. To kolejny dramat Hanocha Levina, którego bohaterowie w obliczu upływającego czasu rozpaczliwie walczą o miłość. Niebawem przekonamy się, czy im się uda.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji