Artykuły

Warszawa. Juk-Kowarski pracuje w Teatrze Na Woli

Jerzy Juk-Kowarski, jeden z najwybitniejszych polskich scenografów, przygotowuje scenografię do przedstawienia "Matka i dziecko/Letni dzień" Jona Fossego w reżyserii Izabelli Cywińskiej. Premiera spektaklu 3 lutego.

"Myślę o teatrze jako zjawisku, możliwości kontaktowania się z publicznością i rozmowy z nią. Dialogu, w trakcie którego publiczność weryfikuje nasze myślenie. Wszystko jedno na jaki poziom będziemy się wdrapywać, zawsze chodzi o to, aby mówić językiem zrozumiałym dla publiczności. () Scenografia to nie jest estetyczna oprawa do spektaklu. Chodzi o to, aby zbudować pewien rodzaj języka, którego składnikiem jest także obraz. Właściwa mojemu myśleniu ograniczoność niektórych elementów scenografii czy też poczucie pustości przestrzeni wynika z tego, że chcę wyraźniej niektóre ważne elementy pokazać. Chcę im nadać większe znaczenie, wyizolować, żeby nie powstawały niepotrzebne szumy zamykające szanse na stworzenie języka, który daje możliwość odczytania naszych intencji przez publiczność" - mówił o swojej pracy w Notatniku Teatralnym.

***

Jerzy Juk-Kowarski, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, debiutował w teatrze scenografią do "Upiorów" Henrika Ibsena w reżyserii Henryka Baranowskiego w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. W 1975 po raz pierwszy zaprojektował dekoracje do inscenizacji Jerzego Jarockiego - był to "Wiśniowy Sad" Antoniego Czechowa w Teatrze Starym. Od tego z Jerzym Jarockim współtworzył wiele wybitnych spektakli w kraju i zagranicą. Przedstawienia zrealizowane w Teatrze Starym wspólnie z Jerzym Jareckim to m.in.: "Sen o Bezgrzesznej", "Mord w katedrze" T. S. Eliota, "Życie jest snem" P. Calderona, "Portret" S. Mrożka, "Ślub" W. Gombrowicza, "Grzebanie" wg S. I. Witkiewicza, "Trzeci Akt wg Szewców" S. I. Witkiewicza. Za granicą twórcy wspólnie zrealizowali m.in.: "Bal Manekinów" Bruno Jasieńskiego w Teatrze im. Cwillinga w Czelabińsku, "Zmierzch" Izaaka Babla w Schauspielhaus w Zurychu, "Życie jest snem" Calderona w Schauspielhaus w Norymberdze i "Portret" Sławomira Mrożka w Schauspiel w Bonn. W Teatrze Narodowym w Warszawie wspólnie zrealizowali m.in.: "Kosmos" Witolda Gombrowicza, "Miłość na Krymie" i "Tango" Sławomira Mrożka.

Jerzy Juk-Kowarski otrzymał wiele nagród, m.in.: nagrodę za scenografię na II Opolskich Konfrontacjach Teatralnych za "Letników" Maksyma Gorkiego w reżyserii Janusza Nyczaka w Teatrze Nowym w Poznaniu; nagrodę główną za scenografiię do "Portretu" Sławomira Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego w Starym Teatrze w Krakowie na XVII Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu; nagrodę za scenografię do spektaklu "Historia PRL wg Mrożka" w reżyserii Jerzego Jarockiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu na V Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie.

"Matka i dziecko/Letni dzień" Jona Fossego to nie pierwsze artystyczne spotkanie Juka-Kowarskiego z Izabellą Cywińską. W poznańskim Teatrze Nowym razem pracowali m.in.: nad "Łaźnią" Włodzimierza Majakowskiego, "Rewizorem" Mikołaja Gogola i "Zabawą" Sławomira Mrożka, a w warszawskim Teatrze Ateneum nad "Antygoną w Nowym Jorku" Janusza Głowackiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji