Artykuły

Warszawa-Kraków. Album "Tadeusz Kantor. Interior imaginacji"

Fotografie z happeningów, zdjęcia przedmiotów scenograficznych, scen ze spektakli Tadeusza Kantora oraz artykuły dotyczące twórczości artysty składają się m.in. na publikację "Tadeusz Kantor. Interior imaginacji".

Ok. 200-stronicowy album zawiera m.in. wywiad Anny Jagiełło z włoskim kolekcjonerem, marszandem i przyjacielem Tadeusza Kantora - Arturo Schwarzem.

"Kantor nie podporządkowuje się żadnym kanonom estetycznym poza swoimi własnymi, jego sztuka łączy w sobie elementy dwóch najważniejszych kierunków historycznej awangardy: surrealizmu i ekspresjonizmu. Jest on spadkobiercą ideologii tych dwóch ruchów - ideologii, którą wchłonął i uczynił własną. Ale nie można powiedzieć, że jest surrealistą lub ekspresjonistą - Kantor to Kantor" - podkreśla Schwarz.

Książka prezentuje także fotografie tzw. ambalaży (z fr. emballage - opakowanie), prac Kantora, na których przedstawiał nie przedmiot sam w sobie, ale to, co go okrywa: papierową torbę, kopertę czy ubranie. Dyrektor londyńskiej Tate Gallery Nicholas Serota wspomina w książce wielką wystawę ambalaży w Wchitechapel Art Galerry z 1976 roku.

Rozdział "Okolice zera" to m.in. fotograficzna dokumentacja niektórych happeningów i akcji ulicznych realizowanych przez artystę w latach 60. i na początku 70. Jednym z takich happeningów był "Panoramiczny Happening Morski" z 1967 roku przeprowadzony na nadbałtyckiej plaży w Łazach. W ramach akcji, która trwała ponad 2 godziny, aktor-dyrygent wjeżdżał na plażę motorówką, dyrygował falami, a za nim - na krzesłach oblewanych przez fale - usadzeni byli plażowicze. W happeningu udział wzięło łącznie z publicznością 1600 osób.

W części książki zatytułowanej "Metamorfozy" prezentowane są niektóre obrazy i rysunki ilustrujące silnie zdeformowane organizmy, o których sam artysta mówił, że "znajdują się w stanie spazmu, agonii i zagrożenia". Czarno-białe fotografie z przedstawień "Umarła klasa" i "Wielopole, Wielopole" znajdują się w rozdziale pt. Teatr Pamięci.

Publikacji towarzyszy płyta CD z obszernym kalendarium i fragmentami życiorysu spisanego przez samego Kantora w krakowskiej Cricotece.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji