Artykuły

Kocia muzyka

Najsłynniejszy musical świata na deskach Romy już w sobotę

Zaczyna się magiczna dla kotów noc. Taki bal jest tylko raz w roku. Tej nocy jeden z nich odejdzie do Kociego Nieba i zacznie nowe życie. Wybrańca wskazuje Kot Nestor... Tak zaczyna się najpopularniejszy w historii musical - "Koty" - z którym w Polsce zmierzył się dyrektor Teatru Muzycznego "Roma" Wojciech Kępczyński. W polskiej wersji będzie więcej kotów niż w brytyjskiej. Większość kocich imion została przetłumaczona na polski. Jest Myszołap, Galaretka, Promyczek. Najbardziej charakterystyczne koty w spektaklu to:

Bywalec (Tomasz Steciuk), "Getry ma białe i smoking na miarę, najlepszy krawiec go szył";

Ram Tam Tamka (Jakub Szydłowski) to ekscentryczny i figlarny kot, który mógłby być wodzirejem na balu i gwiazdą festiwalu Woodstock;

Grizabella (Joanna Węgrzynowska) - samotna artystka i kurtyzana. "Płyną dni, samotne dni, i ranek pachnie chłodem" - śpiewa z przejęciem jedną z najsławniejszych pieśni tego musicalu "Pamięć" ("Memory").

O wystawieniu "Kotów" Kępczyński marzył od wielu lat. Kiedy musical zszedł z afisza w Londynie, producent Cameron McKintosh zgodził się, by Polacy przygotowali własną wersję.

Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę. Do tej pory nie wiadomo, czy uświetni ją swoją obecnością Andrew Lloyd Webber.

Historia "Kotów"

W latach 70. Brytyjczycy pokochali musical dzięki Andrew Lloydowi Webberowi.

To on zdobył serca publiczności najpierw słynnym "Jesus Christ Superstar" - historią Jezusa hippisa i zakochanej w nim Marii Magdaleny, następnie "Evitą" - opowieścią o żonie argentyńskiego dyktatora, aż w końcu spektaklem "Koty". Webber opowiadał, że pomysł "Kotów" zrodził się w samolocie, w ręce kompozytora wpadła książka T.S. Eliota "Old Possum's Book of Practical Cats". Musical miał swoją premierę 11 maja 1981 roku w New London Theatre. Z londyńskiej sceny zszedł w maju w 2002 r.

ANDREW LLOYD WEBBER

urodzony w 1948 r. kompozytor, a później także producent najsłynniejszych światowych musicali: "Józef i cudowny płaszcz snów w technikolorze" (1968), "Jesus Christ Superstar" (1971), "Jeeves" (1975), "Evita" (1978), "Koty" (1981), "Song and Dance" (1982), "Starlight Express" (1984), "Requiem" (1985), "Upiór w operze" (1987), "Aspects of Love" (1989), "Sunset Boulevard" (1993) i "Whistle Down the Wind" (1997). Zdobył liczne nagrody Academy Awards, Tony Awards, Grammy, Drama Desk Awards, Critic Circie Awards oraz Lawrence Olivier Awards. W1992 roku otrzymał tytuł szlachecki z rąk królowej Elżbiety lorda Lloyda-Webbera of Sydmonton.

THOMAS STEARNS ELIOT

Autor książki "Old Possum's Book of Practical Cats", która stalą się inspiracją dla Al. Webbera do stworzenia musicalu "Koty". Urodzony w 1888 roku w St. Louis (Missouri) wybitny angielski (od 1914 r. na stałe osiadł w Londynie) poeta, dramaturg i eseista, autor m.in. zbiorów wierszy: "Prufrock i inne spostrzeżenia" (1917), "Wiersze" (1919), tomu esejów "Święty gaj" (1920) i słynnego poematu o Parsifalu i poszukiwaniu świętego Graala "Ziemia jałowa" (1922). W 1948 r. został nagrodzony literacką Nagrodą Nobla za "wydatny wkład nowatorski we współczesną poezję". Zmarł w 1965 r., pośmiertnie otrzymał Tony Awards

Z ostatniej chwili... Wczoraj wieczorem w Teatrze Roma odbył się pokaz przedpremierowy "Kotów". W polskiej wersji rewelacyjnie gra orkiestra. Jednak wokal pozostawia wiele do życzenia. Mimo ciągłego ruchu na scenie przez pierwsze 70 minut spektaklu wieje nudą. Jakby twórcom zabrakło pasji, tak niezbędnej w tego typu przedsięwzięciu. Miejmy nadzieję, że mistrz Webber nie dotrze na sobotnią premierę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji