Artykuły

Łódź. "Tęczowa trybuna" na sztukach przyjemnych

W sobotę i niedzielę "Tęczową trybunę" w reżyserii Moniki Strzępki obejrzą widzowie XVIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. W niedzielę reżyserka wraz Pawłem Demirskim, dramaturgiem, będą gośćmi Świetlicy Krytyki Politycznej.

"W tym roku tytułem najbardziej w Warszawie oczekiwanym jest z pewnością "Tęczowa trybuna 2012" z Teatru Polskiego we Wrocławiu, spektakl duetu Strzępka-Demirski, który w ciągu ostatnich miesięcy zebrał kilkanaście nagród i mnóstwo entuzjastycznych recenzji. To był niewątpliwie największy hit ostatniego sezonu" - zachwalał Maciej Nowak, dyrektor Warszawskich Spotkań Teatralnych, zapraszając na stołeczną scenę inscenizację autorstwa artystyczno-życiowej pary. Ale zanim "Tęczową trybunę" zobaczy warszawska publiczność, już w sobotę i niedzielę o godz. 19 zespół Teatru Polskiego wystąpi w Wytwórni (ul. Łąkowa 29).

Spektakl opowiada o grupie homoseksualistów domagających się własnej trybuny na Stadionie Narodowym, po tym jak władze Warszawy odebrały im klub, w którym spotykali się, żeby oglądać mecze.

Na scenie pojawia się stołeczna prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz (Jolanta Zalewska) w barokowej sukni i peruce i była zakonnica, która po operacji zmiany płci postanowiła zostać księdzem (Agata Skowrońska). Są bohaterowie zamieszania: gejowska ikona, "o której pisał sam Witkowski" (Igor Kujawski), Nauczyciel (Adam Cywka) i jego partner Kelner zwany pieszczotli-wie "koteczkiem". Pojawia się harlejowiec (jak najbardziej hetero), którego zaczyna coraz bardziej wciągać "całe to pedalstwo" (Mariusz Kiljan). A do tego bardzo znany piłkarz, który po godzinach występuje jako drag queen (Chorosiński).

"Tęczowa trybuna" została uznana za najlepszy spektakl podczas 4. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Boska Komedia". Jurorzy wyróżnili tę produkcję, jak wyjaśnili, za śmiały, bezpośredni, odkrywczy, sarkastyczny wobec siebie, ale również czuły komentarz na temat współczesnego spo-łeczeństwa polskiego. Napisali też, że spektakl Demirskiego i Strzępki przypomina, "że w naszej wspólnej ojczyźnie, którą jest Europa, artyści teatralni mogą dokonywać bezpretensjonalnych wypowiedzi na temat swojej tożsamości narodowej, a także po-kazywać nie to, co nas dzieli, a to, co wszyscy mamy wspólnego". Bilety wyprzedane. Wejściówki: 20 zł.

W niedzielę w Świetlicy Krytyki Politycznej (ul. Piotrkowska 101) o ideologii teatru i teatrze ideologii będą mówić Monika Strzępka, reżyserka, i Paweł Demirski, dramaturg. Prowadzenie: Igor Stokfiszewski. Początek o godz. 16.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji