Artykuły

Warszawa. Prof. Andrzej Sadowski laureatem nagrody im. Norwida

Scenograf prof. Andrzej Sadowski został laureatem nagrody im. Cypriana Norwida za "dzieło życia". We wtorek ogłoszono tez nominacje do tej nagrody, przyznawanej przez samorząd województwa mazowieckiego, w pozostałych czterech kategoriach.

To już druga edycja nagrody im. Norwida, ale po raz pierwszy przyznano ją w kategorii "dzieło życia". Nominowani do tej kategorii nagrody byli też: pisarz Tadeusz Konwicki, kompozytor Władysław Słowiński, reżyser Józef Szajna oraz pisarka Barbara Wachowicz.

Prof. Andrzej Sadowski urodził się w 1925 roku we Lwowie, ukończył Wydział Malarstwa ASP w Krakowie, dyplom scenografa uzyskał na warszawskiej ASP. Przez wiele lat projektował i realizował scenografie dla Teatru Ludowego w Warszawie, współpracował z Teatrem Dramatycznym, Ateneum, Teatrem Wielkim, a także z wieloma innymi teatrami w kraju i za granicą. Jego kandydatura do nagrody im. Norwida została zgłoszona przez Warszawską Operę Kameralną, z którą współpracuje od 40 lat.

Nagroda została przyznana prof. Sadowskiemu za ponad 50-letnią twórczość plastyczną i scenograficzną. Zrealizował on ponad 400 projektów scenografii w kraju i za granicą. Prof. Sadowski kształcił też całe pokolenie polskich artystów - był współtwórcą i do 2000 roku kierownikiem Katedry Scenografii na warszawskiej ASP.

W kategorii literackiej do tegorocznej nagrody im. Norwida nominowano Henryka Bardijewskiego za książkę "Aria na tysiąc głosów", Bogdana Urbankowskiego za monografię "Poeta, czyli człowiek zwielokrotniony. Szkice o Zbigniewie Herbercie" oraz Andrzeja Zaniewskiego za tom wierszy "Nagość".

W kategorii muzycznej o nagrodę rywalizują Jacek Kaspszyk, nominowany za dyrygencką kreację symfonii II i IV Witolda Lutosławskiego w wykonaniu Orkiestry symfonicznej Filharmonii Narodowej podczas 47. "Warszawskiej Jesieni" oraz Włodzimierz Kotoński za skomponowanie "Madrygałów polskich" - pieśni do wierszy staropolskich poetów z muzyką na instrumenty barokowe. W kategorii muzycznej nominowano też tenora Jacka Laszczkowskiego za udział w projekcie Oda do Europy - Sezonie Muzycznym Zjednoczonej Europy w Warszawskiej Operze Kameralnej.

W kategorii sztuk plastycznych kapituła nagrody doceniła twórców wystawy na 100-lecie warszawskiej ASP "Powinność i bunt" w Zachęcie - historyka sztuki Marylę Sitkowską i rzeźbiarza prof. Grzegorza Kowalskiego. Pozostali nominowani w tej kategorii to malarz, wykładowca warszawskiej ASP Eugeniusz Markowski (za przygotowanie retrospektywy swoich dzieł w Galerii Domu Artysty Plastyka) oraz Andrzej Węcławski, grafik (za wystawę "Archiwum Rzeczy Pierwszych" w galerii Lufcik).

W kategorii teatralnej nominowano Janusza Gajosa za kreacje w przedstawieniach "Śmierć komiwojażera" i "Narty Ojca Świętego" w Teatrze Narodowym oraz Gustawa Holoubka za reżyserię "Edypa" w Teatrze Ateneum. Nominowana jest także Irena Jun za rolę w spektaklu "Biesiada u hrabiny Kotłubaj" (teatr Studio).

Laureatów nagrody w kategoriach: literackiej, muzycznej, plastycznej i teatralnej poznamy 24 września, w rocznicę urodzin patrona nagrody.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji