Artykuły

Gdynia. Bruk Summer Street Festival

- Hip-hop ma swoją kulturę, którą chcemy teraz nie tylko prezentować, lecz także nauczyć - mówi Piotr Ostaszewski, jeden z organizatorów Bruk Summer Street Festival, nowej imprezy, która zdominuje Gdynię od niedzieli (19 czerwca).

Przez dwa tygodnie (do 3 lipca) w śródmieściu Gdyni będą królowały czapki z daszkami, szerokie spodnie, dresy i bardzo dużo młodych ludzi, ale nie ma się czego obawiać. Miasto otwiera się nie na zmasowany atak blokersów z całej Polski, ale na zupełnie nowy festiwal. W niedzielę [19 czerwca] imprezę rozpocznie parada na ul. Świętojańskiej, lecz główne imprezy ruszą dopiero od 25 czerwca. - Wszystko zaczęło się od dobrej energii i całej akcji związanej z musicalem "12 ławek" [na zdjęciu] - wyjaśnia Piotr Ostaszewski z warszawskiej wytwórni Wielkie Joł (specjalizującej się w hiphopowych wydawnictwach). - Powstałe wówczas dobre relacje z Maciejem Korwinem, dyrektorem Teatru Muzycznego, oraz choreografem Jarkiem Stańkem postanowiliśmy kontynuować, ale na dużą skalę - dodaje. Festiwal będzie przedstawiał nie tylko muzykę, lecz wszystko, z czym jest związany hip-hop; pokazy graffiti, deskorolkarzy, BMX, bitwy freestylowe, filmy, slam poetry czy taniec. Dużym zainteresowaniem cieszą się warsztaty, na które już w tej chwili mamy wolnych 50 procent miejsc - dodaje.

W przeciągu sześciu dni będzie można się nauczyć, jak zostać producentem dźwiękowym, DJ-em, ale także beatboxingu, czyli sztuki naśladowania dźwięków oraz różnego rodzaju tańca. - Część uczestników warsztatów zadebiutuje 2 lipca w sztuce Jarka Stańki "Spektakl Bruk Fest". Generalnie jednak największy nacisk na festiwalu kładziemy na teatr, taniec i film - wyjaśnia Ostaszewski.

W ramach części teatralnej Bruku obejrzeć będzie można pięć spektakli. Oprócz wspomnianych "12 ławek" - pierwszego polskiego hiphopowego musicalu - obejrzeć będzie można w Teatrze Muzycznym spektakle taneczne inspirowane tą kulturą z Danii, Niemiec, Ukrainy i Belgii. - Hip-hop nie jest obecnie zjawiskiem niszowym, dlatego postanowiliśmy się nim zająć - mówi Maciej Korwin, pomysłodawca festiwalu. - Choć sam nie interesuję się nim za bardzo, to jednak widzę młodych ludzi, zainteresowanych taką muzyką, wszędzie dookoła; w telewizyjnych kanałach muzycznych czy po prostu na ulicy. Teatr Muzyczny jest instytucją publiczną, dlatego organizujemy imprezę, która przyciągnie do nas osoby, którzy w teatrze regularnie nie bywają.

Podczas Bruk Summer Street Festival w gdyńskim Silver Screen będzie można obejrzeć filmy niezależne prezentujące środowisko hip-hopu. Projekcje przygotowane zostały wspólnie z amerykańskim Hip-Hop Film Festival - organizacji twórców filmowych, prezentujących w swoich dziełach obraz prawdziwy środowiska, a nie - jak twierdzą - zniekształcony przez media masowe.

Więcej informacji o Bruku oraz zgłoszenia na warsztaty na stronie internetowej www.brukfestival.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji