Artykuły

Toruń. Jubileuszowa Klamra z plakatem Mądzika

Twórca legendarnej Sceny Plastycznej KUL, Leszek Mądzik, zaprojektował plakat dla jubileuszowej - 20. edycji Alternatywnych Spotkań Teatralnych Klamra w Toruniu.

To pierwszy plakat figuralny w historii tego cenionego festiwalu teatrów alternatywnych, który zaczyna się 10 marca w toruńskim klubie Od Nowa.

Przez 19 edycji Klamra była wierna zasadzie plakatu afiszowego. Unikającego generalnie postaci ludzkiej, utrzymanego w charakterystycznej, czarnej tonacji. Jubileusz skłonił organizatorów do małej rewolucji. Zaproszony przez nich mistrz teatru Leszek Mądzik zaprojektował niepokojący, operujący fragmentami ciał manekinów plakat 20-tej Klamry.

Mądzik to jeden z najbardziej utytułowanych polskich artystów teatralnych. Od 1969 roku kieruje założoną przez siebie Sceną Plastyczną KUL, znanej w świecie z sugestywnego i niepodrabialnego stylu. Mądzika nagradzano na festiwalach w Warnie, Pradze, Kairze, Lublinie czy Łodzi. Ale jest on także cenionym autorem plakatów i grafiki książkowej.

W takiej właśnie, podwójnej roli odwiedzi tegoroczną Klamrę. Będzie gościem specjalnym festiwalu, jednocześnie występując jako autor projektu tegorocznego plakatu festiwalowego. Teatr Mądzika gościł na Klamrze wielokrotnie. O przyjaźni z festiwalem niech świadczy to, że prezentowana w 2010 roku "Biesiada", została wręcz stworzona dla Klamry podczas trzydniowych warsztatów teatralnych w klubie Od Nowa.

Jubileuszowa Klamra rozpocznie się w toruńskiej Od Nowie 10 marca. Przez osiem dni zobaczymy cały wachlarz polskiej, teatralnej awangardy. Festiwal proponuje program pełen kontrastów i zaskakujących pomysłów scenicznych. Na scenie pojawią się: poznańscy klasycy alternatywy z Teatru Ósmego Dnia (Osadzeni. Młyńska 1), trójmiejski Teatr Dada Von Bzdülöw (Caffe Latte), poznaniacy z Porywaczy Ciał (Zapis automatyczny) oraz grupy Usta Usta Republika (Ukryte), lubelski Teatr Provisorium (Bracia Karamazow), warszawskie Studium Teatralne (Król kier znów na wylocie), Sopocki Teatr Tańca (Dali), a na zakończenie - szczeciński Teatr Kana (Niewypowiedziane).

Klamra nie ma charakteru konkursu. Widzowie decydują swoimi głosami, który spektakl jest ich zdaniem najciekawszy, a zwycięska grupa dostaje prawo do wystąpienia z kolejnym projektem na najbliższej Klamrze. Toruński festiwal odbywa się od 1993 roku w Studenckim Klubie Pracy Twórczej Od Nowa. Wypracował sobie markę jednej z najbardziej prestiżowych imprez teatru alternatywnego w kraju. Jubilatka jest też bez wątpienia jednym z markowych produktów kulturalnych Torunia. Najlepiej świadczy o tym fakt, że zdobycie biletów na spektakle jest sporym problemem

KLAMRA 2012 odbędzie się w dniach 10-17 marca 2012 r. Spektakle będą odbywały się codziennie o godz. 19.

Program: http://www.klamra.umk.pl/

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji