Artykuły

Kalisz. Nowy projekt Passiniego

Paweł Passini rozpoczął w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu próby nowego autorskiego przedstawienia "Tragedie antyczne". Materiałem wyjściowym do pracy nad tym spektaklem będą teksty trzech tragedii Eurypidesa.

Passini oraz współpracujący z nim Elżbieta Rójek, Katarzyna Tadeusz i Przemysław Sieraczyński wraz z aktorami kaliskiego teatru, w toku warsztatów i prób scenicznych, badać będą sposób scenicznej reprezentacji postaci w dramacie antycznym. Przedstawienie kaliskie jest pierwszym etapem dwuletniego projektu artystyczno-badawczego "Dynamika metamorfoz", realizowanego wspólnie przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu i Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego. Jak mówi sam Passini, Dynamika metamorfoz to "próba rekonstrukcji warsztatu antycznego aktora, a szczególnie technik wcielania i przeistaczania się. W świetle dziesięcioletniej praktyki scenicznej, jak również przez pryzmat pracy nad materiałem źródłowym, metamorfoza jawi nam się jako kluczowy element pozwalający zrozumieć fenomen greckiego teatru i konstytuującej go relacji aktor - chór - widz". W obowiązującej na greckiej scenie Zasadzie Trzech Aktorów dostrzega Passini "misterny system zachowania energii, jak również podtrzymania jej nieustannego krążenia wewnątrz organizmu, jakim jest spektakl".

Premiera "Tragedii antycznych", które rozpoczynają projekt, zaplanowana jest na 11 maja 2012 i będzie ona inaugurować 52. Kaliskie Spotkania Teatralne. Wydarzeniem towarzyszącym temu przedstawieniu podczas KST będzie dwudniowa konferencja "Dynamika metamorfoz aktorskich w teatrach starożytnych" (15-16 V). Pierwsza część konferencji zostanie poświęcona antycznemu teatrowi greckiemu, druga zaś teatrom starożytnym Wschodu: Japonii, Indii, Bali. Jak zapowiada współorganizator konferencji, prof. Dariusz Kosiński, "takie spotkanie miałoby służyć nie tyle analizom historycznym czy filologicznym, ile wspólnemu zastanowieniu się nad fenomenem aktorskiej metamorfozy w praktykach dalekich od gry psychologicznej". "Dynamika metamorfoz" będzie także przedmiotem dwunastu

sesji roboczych, które w latach 2012-2013 odbędą się w Kaliszu i we Wrocławiu. Jako końcowy efekt projektu planowana jest publikacja - podręcznik przygotowany pod redakcją prof. Dariusza Kosińskiego.

Paweł Passini jest jednym z najwybitniejszych reżyserów młodego pokolenia, ukończył Wydział Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej, uczestniczył także w pracach gardzienickiej Akademii Praktyk Teatralnych. Wraz z wąskim gronem artystów podejmuje współpracę zarówno z teatrami alternatywnymi, jak i instytucjonalnymi. Tryb pracy nad kolejnymi przedstawieniami daleki jest od aktorskiej rutyny. Reżyser nie tylko sięga po różne tworzywa sceniczne, zaskakując gramatyką skojarzeń, ale także stara się wyzwolić w aktorach pokłady pasji i wzbudzić stan większego oddania. Podczas 51. KST kaliszanie mogli oglądać jego głośny spektakl "Turandot", a Katarzyna Tadeusz, jedna z wykonawczyń tego przedstawienia, wyróżniona została Grand Prix.

* Gazeta Teatralna

Materiały przygotowane przez Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji