Artykuły

Łódź. Ruszył projekt "Dotknij teatru"

Wszystko, co składa się na życie teatralne, da się wpisać w szeroką formułę projektu "Dotknij teatru" (17-29 marca). To łódzki pomysł wprowadzony w życie przed dwoma laty. Podchwyciły go Warszawa, Katowice, Poznań.

Już odbyły się warsztaty aktorskie prowadzone przez Teatr Ósmego Dnia, ale najwięcej będzie się działo w weekend. Międzynarodowy Dzień Teatru (27 marca) poprzedzi ponad setka spektakli, dyskusji, wystaw, koncertów, zajęć edukacyjnych.

Wiele działań adresowanych jest do dzieci. M.in. spektakl "Bajki pomagajki" proponuje Arlekin, a Pinokio wystąpi z warsztatem otwartym "Śmieciowy potwór" oraz muzycznym "Dźwięki z odzysku i małe instrumenty".

Teatr Chorea przygotował warsztaty aktorskie "Antyk - Taniec w Re-Konstrukcji", przedstawi też inscenizacje Tomasza Radowicza "Napewnomoże" i "Bachantki". Teatr Glósoli PWST Wrocław pokaże "Ach, Metter!" (reż. P. Jaszczak), spektakl oparty na fragmentach głośnego "Utworu o Matce i Ojczyźnie" B. Keff (w "Szwalni" 24 bm.). Katarzyna Groniec w Teatrze Muzycznym poprowadzi zajęcia z młodymi wokalistami, a Marcin Brzozowski - próbę otwartą egzaminu aktorskiego w PWSFTviT.

Z ekspozycją "Andrzej Kreutz Majewski (1934 - 2011) - wspomnienie. Dialog Majewski - Dejmek", którą można oglądać w Muzeum Miasta, wiążą się zajęcia pod hasłem "Mam wyobraźnię, tworzę teatr".

Kostium teatralny i filmowy to temat Teatru Mody 3, który ulokował się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (24 marca).

Będą akcje: miejska "Rysunek z pamięci" i teatralno-happeningowa przygotowana przez Centrum Kultury Młodych "Desant na Księżym Młynie" (reż. A. Łaniewski). Kuglarskim korowodem jest Parada Czerwonych Nosów, która w południe w Dniu Teatru ruszy od placu Wolności do pasażu Schillera. Będzie się działo w różnych punktach Łodzi. M.in. ciekawe propozycje ma widzewski DK "502", a Marcel Szytenchelm zaprasza w piątek (godz. 12 - 14) na "Teatralizację ul. Reymonta" (jest taka w Rudzie Pabianickiej). We współdziałaniu z mieszkańcami będzie tam jak za czasów "Ziemi obiecanej". Na przegląd archiwalnych i współczesnych spektakli telewizyjnych oraz spotkania literackie zaprasza Muzeum Kinematografii. Teatr Nowy, który jest liderem i koordynatorem programu "Dotknij teatru", proponuje inscenizację "Mayday", a Powszechny ma premierę w Teatrze Czytanym i spektakl "Kolacja dla głupca".

Jak mówi Anna Ciszowska z Grupy Inicjatywnej, wydarzenia przygotowane przez artystów i animatorów kultury są efektem współpracy ponad 100 scen, muzeów, ośrodków kultury, szkół, stowarzyszeń. Szczegóły programu pod: www.dotknij-teatru.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji