Artykuły

Warszawa. Premiera "Tajemniczego dziecka" w Lalce

Słowacki reżyser Marian Pecko, dyrektor artystyczny teatru w Bańskiej Bystrzycy, przygotowuje w Lalce spektakl na motywach "Tajemniczego dziecka" - baśni E.T.A. Hoffmanna. Premiera w sobotę 24 marca.

Dwoje starych ludzi spotyka się w parku - on karmi nieistniejące gołębie, ona leciutko z niego kpi. On opowiada swoją ulubioną historię o tkwiącym w każdym z nas tajemniczym dziecku, ona słucha coraz bardziej zainteresowana. Obydwoje są samotni i bardzo stęsknieni. Czy tajemnicze dziecko istnieje? Jeśli tak, to gdzie?

W Lalce trwają próby przed prapremierą baśni E.T.A. Hoffmanna "Tajemnicze dziecko". Kto chciałby przed pójściem do teatru poznać tekst baśni, może mieć pewien kłopot - Hoffmann, autor m.in. popularnego i często wystawianego "Dziadka do orzechów", napisał ją w 1817 roku. Pierwsze polskie wydanie ukazało się w 1923 r. w przekładzie Zofii Modrzewskiej-Schillerowej, autorem drugiego i jak dotąd ostatniego wydanego przekładu był Józef Kramsztyk, a wyszło ono w 1935 r. - Na wzmiankę o tej baśni Hoffmanna natknęłam się w książce francuskiego socjologa zajmującego się m.in. filozofią dzieciństwa Pierre'a Peju "Dziewczynka w baśniowym lesie". Jego opis mnie wielce zaintrygował, zaczęłam więc szukać tekstu Hoffmanna. Spolszczenie zrobione przez Zofię Modrzewską-Schillerową znajduje się w zbiorach Muzeum Książki Dziecięcej, ale nie spodobało mi się ono. Zupełnie inne wrażenie zrobił na mnie tekst Józefa Kramsztyka, który znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej - mówi Joanna Rogacka, kierownik artystyczny Lalki. I zdradza: - Tym razem nie rozpoczynałam myślenia o najbliższej premierze od tytułu, ale od tematu. Chcieliśmy podjąć rozmowę z naszymi widzami o zrywaniu więzi między starym a młodym pokoleniem. Kult młodości spycha na dramatyczny margines ludzi starszych, traktuje się ich w szczególny sposób. Zaczęłam więc szukać literatury, w której te dwa światy zostaną skonfrontowane, i "Tajemnicze dziecko" znakomicie sobie z tym radzi. To niezwykle poetycka, krucha, spokojna, cudowna opowieść.

Przedstawienie reżyseruje Słowak Marian Pecko, dyrektor artystyczny Teatru Lalek na Rozdrożu w Bańskiej Bystrzycy. Widzom Lalki znany chociażby z "Opowieści wigilijnej", przed rokiem na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych mogliśmy oglądać jego wielokrotnie nagradzaną "Iwonę, książeczkę Burgunda", którą wystawił w opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.

- Gdy wysłałam Marianowi tekst Hoffmanna, zadzwonił po trzech dniach. Powiedział krótko: "Robimy". Poprzez to przedstawienie chcemy powiedzieć dziecku, że jest istotą wyjątkową i wspaniałą. Żeby się nie bało swoich marzeń i fantazji. I że każdy z nas - mały i duży - nosi w sobie tajemnicze dziecko, które bardzo łatwo wraz z dorosłością wytracić - dodaje Joanna Rogacka.

Reżyser zaprosił do współpracy swoją ekipę. Autorką scenariusza jest Emilia Hoffmanová. Podobieństwo nazwisk z autorem baśni jest zupełnie przypadkowe. To jeden z pseudonimów literackich Ivety Skripkovéj-Horvátovej, słowackiej dramatopisarki, reżyserki, dyrektorki teatru w Bańskiej Bystrzycy. To już trzeci jej tekst, jaki zostanie wystawiony w Lalce - widzowie tego teatru oglądali tu jej "Opowieść wigilijną" (1995 r.) i "O trzech weteranach" (1998 r.). Scenografię przygotował Pavol Andraško, kostiumy i lalki zaprojektowała Eva Farkašová, muzykę skomponował Pavel Helebrand.

"Tajemnicze dziecko" to pierwsza premiera w Lalce w tym sezonie. - Nie tracę nadziei, że przygotujemy jeszcze jedną - "Bankructwo małego Dżeka" Janusza Korczaka w reżyserii Łukasza Kosa. Chcę też wmurować w teatrze tablicę poświęconą Staremu Doktorowi. Już rozpoczęłam starania - podkreśla Joanna Rogacka.

W związku z Euro 2012 i planowaną budową strefy kibica na placu Defilad Teatr Lalka będzie grał w swojej siedzibie tylko do 1 czerwca. Potem swoje małoobsadowe przedstawienia - "Tygryski", "Daszeńkę" i "Q-Q-RY-Q, czyli Przyjaciół ze skrzyni" - pokaże m.in. w Instytucie Teatralnym i Bielańskim Ośrodku Kultury. W Teatrze Rampa zaplanowano też trzy spektakle "Cudów w Budzie".

"Tajemnicze dziecko" na motywach baśni E.T.A. Hoffmanna "Das fremde Kind", scenariusz Emilia Hoffmanová, przekład z języka słowackiego Joanna Goszczyńska, reżyseria Marian Pecko, scenografia Pavol Andraško, kostiumy i lalki Eva Farkašová, muzyka Pavel Helebrand. Na scenie: Monika Babula, Beata Duda-Perzyna, Grzegorz Feluś, Aneta Harasimczuk, Mariusz Laskowski, Wojciech Pałęcki, Piotr Tworek - prapremiera w Teatrze Lalka 24 marca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji