Artykuły

Warszawa. Lalkowa premiera baśni

"Tajemnicze dziecko" to mało znana baśń E.T.A. Hoffmanna, autora "Dziadka do orzechów" adresowana do dzieci i do dorosłych. Jej współczesna adaptacja sceniczna jest odkryciem hoffmannowej opowieści dla nowoczesnego teatru lalek i teatru dla dzieci. Dziś premiera w Teatrze Lalka.

Tytułowe tajemnicze dziecko to wytwór marzeń i dziecięcej fantazji. Pojawia się nagle i może uczynić bezsensownym zwykły sposób korzystania z zabawek a kawałek drewna przeistoczyć we wszystko, co tylko podpowie dziecku wyobraźnia. W spektaklu przenikają się dwa światy: idealny i rzeczywisty, fantastyczny i racjonalny; codzienność łączy się z magią. Historię o tajemniczej leśnej istocie w inscenizacji Mariana Pecko opowiada dwoje starych ludzi podczas przypadkowego spotkania w parku. Wiąże ich tęsknota za tajemniczym dzieckiem, które opuściło ich wraz z dzieciństwem i teraz nagle powraca. Premiera "Tajemniczego dziecka" swoim wątkiem przewodnim wpisuje się w ideę europejskiego roku solidarności międzypokoleniowej.

***

Emilia Hoffmanová to jeden z pseudonimów literackich Ivety Škripkovéj-Horváthovej -słowackiej dramatopisarki, reżyserki, dyrektorki Lalkowego Teatru na Rozdrożu w Bańskiej Bystrzycy. Škripková ukończyła Wydział Dramaturgii Filmowej i Telewizyjnej Szkoły Wyższej Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. Związana z teatrem w Bańskiej Bystrzycy od 1985 r. współpracuje z reżyserem Marianem Pecko. Pisze utwory sceniczne i teksty radiowe dla dzieci i dla dorosłych. Autorka ma na swoim koncie ponad 50 oryginalnych sztuk i adaptacji. Walorem jej pisarstwa jest niejednoznaczny, poetycki, często ironiczny język. W swoich sztukach teatralnych dla dorosłych preferuje tematy kobiece, akcentując w nich doświadczenia kobiet. Z aktorami Teatru na Rozdrożu założyła autorskie studio równości płci T.W.I.G.A. (Theater Women Improvisation Gender Action), w którym także reżyseruje. Iveta Škripková jest laureatką wielu prestiżowych nagród w konkursach dramaturgicznych. "Tajemnicze dziecko" to trzecia premiera Ivety Škripkovéj w Lalce. Wcześniej, teatr w oparciu o jej scenariusze wystawił "Opowieść wigilijną" (1995) i "O trzech weteranach" (1998)

Marian Pecko - słowacki reżyser, od 1993 roku dyrektor artystyczny Teatru Lalek na Rozdrożu w Bańskiej Bystrzycy. Tu zrealizował legendarny, wyjątkowy projekt teatralny dla dzieci "Niekończące się przedstawienie" (cykl I - VIII w latach 1992 - 1998). TV Katowice dokonała przeniesienia jego drugiej części zatytułowanej "Szczęście to bardzo ważna rzecz". Z kolei głośne przedstawienie "Wzruszacie mnie bardzo. Fragmenty z życia Dominika Tatarki" było początkiem jego twórczej drogi ku teatrowi dla dorosłych. Marian Pecko ma w swoim dorobku ponad 100 przedstawień dla dzieci i dorosłych. Jest znanym i cenionym reżyserem na Słowacji, w Czechach i w Polsce, gdzie zadebiutował przedstawieniem "Opowieść wigilijna" (1995) wystawionym w Teatrze Lalka. Stale współpracuje ze scenami lalkowymi w Polsce m.in. z Białostockim Teatrem Lalek, teatrem Banialuka w Bielsku-Białej, z opolskim Teatrem Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki. Tu z Evą Farkašovą i Pavlem Andraško zrealizował "Iwonę księżniczkę Burgunda" prezentowaną na ostatnich Warszawskich Spotkaniach Teatralnych i wielokrotnie nagradzaną: (2009 Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu, 2009 Główna Nagroda na Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Lalek w Toruniu, 2010 Nagroda Specjalna na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych "Klasyka Polska"). Pecko jest laureatem wielu prestiżowych nagród w dziedzinie reżyserii. Pavol Andraško - scenograf, kostiumolog, architekt telewizyjny i filmowy. Jest absolwentem Wydziału Architektury na Słowackim Uniwersytecie Technicznym oraz Wydziału Scenografii Szkoły Wyższej Sztuk Pięknych w Bratysławie. Współpracuje z teatrami dramatycznymi i lalkowymi na Słowacji (m.in.: w Teatrze Narodowym w Bratysławie), w Czechach i w Polsce (Białostocki Teatr Lalek, Teatr Lalek Banialuka, Teatr Lalki i Aktora im. Smolki w Opolu). Jest współtwórcą wielu wybitnych inscenizacji. Z Marianem Pecko współpracował m.in.: przy realizacji "Iwony Księżniczki Burgunda" Gombrowicza w opolskim teatrze lalek.

Eva Farkašová - scenografka. Wykłada w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Bratysławie. Projektuje kostiumy i lalki dla teatrów niemal w całej Europie. Od 1995 roku współpracuje ze scenami lalkowymi w Polsce: m.in. z Towarzystwem Wierszalin Piotra Tomaszuka, Teatrem Banialuka, białostockim i opolskim teatrem lalek. "Tajemnicze dziecko" będzie jej czwartą realizacją w Teatrze Lalka.

Pavel Helebrand - kompozytor, autor i inscenizator muzyczno-teatralnych projektów. Absolwent Konserwatorium w Ostrawie. Po studiach zaangażował się do Ostrawskiego Teatru Lalek jako tzw. aktor-muzykant, jednocześnie komponując muzykę do większości inscenizacji w tym teatrze. Dotychczas napisał muzykę do blisko 150 przedstawień. Ponadto skomponował utwory: "Jasełka św. Franciszka" (świąteczna śpiewogra), "Ewangelia wg skrzypiec" (oratorium wielkanocne), Ngoa-É (rytualny teatr tańca), Ballady (projekt koncertowy) i kompozycje instrumentalne, np.:"Suity na wiolonczelę", "Suity na flet solowy" oraz utwór "Z drewna i krwi" na orkiestrę smyczkową. rowadzi autorski integracyjny muzyczno-teatralno-taneczny projekt dla dzieci niepełnosprawnych Eia Gaia. Z Teatrem Lalka współpracował przy realizacji "Opowieści o miłości o drzewie i o Tobie" w 1996r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji