Artykuły

Gdynia. 163 sztuki w konkursie o o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną 2012

O 50 tys. zł nagrody walczy 142 autorów, zwycięzcę poznamy 18 listopada, podczas inauguracji VII Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.

W tym roku obowiązuje nowy regulamin Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, który przewiduje między innymi, że o nagrodę mogą walczyć wyłącznie sztuki napisane w ciągu 12 miesięcy przed oficjalnym ogłoszeniem konkursu. Ostatecznie do tegorocznej rywalizacji zakwalifikowano 163 sztuki. Swoje utwory zgłosiło 142 autorów, 31 autorów przysłało po 2 sztuki, 6 utworów zostało napisanych przez współautorów. Aż 6 tekstów odrzucono jako niezgodnych z regulaminem: autorzy wysłali sztuki zbyt późno (termin mijał z końcem marca, decydowała data stempla pocztowego) lub... sami wpisywali w formularzu zgłoszeniowym datę powstania utworu wcześniejszą niż luty 2011.

Nowym zapisem regulaminowym jest także przyzwolenie, aby w konkursie mogły brać udział sztuki, które już trafiły na scenę. - Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy takie teksty nadesłano - mówi Marzena Szymik z Teatru Miejskiego im. Gombrowicza. - Na razie naszym zadaniem było wyłącznie sprawdzenie zgodności zgłoszeń z regulaminem.

Tak jak w ubiegłych latach, konkurs składa się z kilku etapów. Po weryfikacji zgodności zgłoszeń z regulaminem trzyosobowa Komisja Artystyczna w składzie: Bogdan Ciosek (reżyser, dyrektor artystyczny festiwalu R@Port), Wojciech Owczarski (teatrolog, wykładowca Uniwersytetu gdańskiego) i Anna Zalewska-Uberman (teatrolog) wyłoni spośród nadesłanych sztuk co najmniej 25 procent tytułów, które przejdą do półfinału. Ogłoszenie wyników tego etapu nastąpi po 30 czerwca.

Następnie pięcioosobowa Kapituła GND w składzie: Maja Kleczewska (uznana reżyserka teatralna), Jacek Kopciński (redaktor naczelny "Teatru"), Grzegorz Niziołek (krytyk i wykładowca), Jacek Sieradzki (redaktor naczelny "Dialogu") i Jerzy Stuhr wybierze maksymalnie pięć tytułów nominowanych do finału. Nazwiska finalistów poznamy w połowie września. Nazwisko laureata V Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej poznamy18 listopada 2012 roku, podczas inauguracji VII Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Do rąk zwycięzcy trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych.

Kolejny nowy zapis w regulaminie nagrody brzmi "Teatrowi Miejskiemu im. Gombrowicza przysługuje prawo do premierowego wystawienia jednego z pięciu utworów zakwalifikowanych do finału". I, jak deklaruje dyrektor Krzysztof Babicki, gdyńska scena z tego prawa ma regularnie korzystać.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji