Artykuły

Szczecin. Piosenki Stachury w Polskim

Od zachłyśnięcia się światem, przez dojrzałą refleksję, aż do całkowitego zwątpienia i samobójczej śmierci. Spektakl Jerzego Satanowskiego "Stachura, czyli list do pozostałych" w niedzielę na deskach Teatru Polskiego.

Autorem scenariusza, muzyki i inscenizacji jest przyjaciel poety Jerzy Satanowski. Większość piosenek wykonanych w tym spektaklu powstała w czasie ich wspólnej pracy - m.in.: "Życie to nie teatr", "Nie Brookliński most", "Już jest za późno, nie jest za późno".

W ubiegłym roku na rynku księgarskim pojawiła się książka "Biała lokomotywa", w której Satanowski opisał przyjaźń ze Stachurą. - Edward Stachura był znudzony poezją. Odkrył, że tekst piosenki to trochę co innego niż wiersze. Odkrył gitarę, na której potrafił zagrać tylko kilka akordów. Douczałem go. Zaczął przywozić teksty, które były dla mnie

całkowitym olśnieniem. Tak zaczęły powstawać nasze piosenki - wspominał w Polskim Radiu, w "Leniwej niedzieli z Jedynką" Jerzy Satanowski. - Edward Stachura zarabiał, recytując swoje wiersze. Ale pieniędzy nie miał dużo, bo często występował za zwrot kosztów. W dodatku kiepsko się z tym czuł: był jąkałą i czasami się zacinał. Gdy śpiewał, nie jakał się, dlatego zmienił wieczory autorskie w recitale.

Wykonawcami piosenek Stachury będą bard Mirosław Czyżykiewicz, Jan "Janga" Tomaszewski, aktor warszawskiego teatru Ateneum, ale też gitarzysta i kompozytor tworzący swoje projekty, którzy są już bardzo dobrze znani publiczności szczecińskiego Teatru Polskiego oraz aktor, pieśniarz Radosław Elis. Na fortepianie akompaniuje im Andrzej Perkman.

Edward Stachura, poeta i prozaik w roku 1948 r. przyjechał z rodzicami do Polski z Francji. Ukończył romamstykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pierwsze wiersze ogłosił w 1957 r. W swoich tekstach (poezja, piosenki, proza) dawał przejmujący wyraz niezgody na świat owładnięty szaleństwami cywilizacji oraz na ograniczenia ludzkiej egzystencji. Sposobem Stachury na życie stało się wędrowanie. Już za życia był otoczony legendą, która po jego śmierci przerodziła się w kult jego twórczości i osoby, wśród młodzieży lat 70. i 80. Popełnił samobójstwo w 1979 r., prawie miesiąc przed swoimi 42. urodzinami. Jego utwory popularyzowali m.in. Stare Dobre Małżeństwo, Marek Gałązka, Anna Chodakowska.

"Stachura, czyli list do pozostałych" w niedzielę w Teatrze Polskim o godz. 17. Bilety do kupienia w kasie teatru kosztują 35-50 zt w zależności od miejsca (najdroższe są pierwsze dwa rzędy)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji