Artykuły

Rzeszów. Prapremiera u Siemaszkowej

W najbliższą sobotę (12 maja) o godz. 19.00 na Dużej Scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się premiera spektaklu "Hetery" w reżyserii Jacka Bały. Będzie to polska prapremiera sztuki według "Dwóch Bakchid" Plauta.

Początek tej krwawej historii zaginął. Udało się ją zrekonstruować tylko do pewnego stopnia, biorąc pod uwagę znane nam zdarzenia. Ich kolejność nie jest pewna, należy brać pod uwagę nie tylko logiczny rozwój wypadków, ale także sposób pojawiania się bohaterów na scenie. Wiele wątków do dzisiaj owianych jest tajemnicą. Zachowane urywki przynoszą następujące informacje: dwa lata wcześniej obywatel ateński Doradzides (pseudonim: Szefo) wysłał syna, Pamiętulusa, wraz z ochroniarzem Mamonasem do Efezu, by tam, delikatnie mówiąc, odebrali pewne należności pieniężne. Młodzieniec po drodze zawinął na wyspę Samos, zaszedł na drinka do znanego w okolicy nocnego klubu i zakochał się na śmierć w heterze Bakchidzie, która była wówczas własnością ekscentrycznego właściciela sieci nocnych klubów - Rębalusa (pseudonim: Żołnierz). Rębalus dowiedział się o wszystkim i pierwszym lotem wysłał dziewczynę do Aten. W tej sytuacji gnany szaloną miłością Pamiętulus jeszcze z lotniska napisał do swego przyjaciela w Atenach - Ufnidesa, by ten odnalazł ją i za wszelką cenę uwolnił z rąk Żołnierza. Ufnides szukał jej po całym mieście, aż wreszcie znalazł ją w Tymczasem znany ze swego okrucieństwa i dziwnych skłonności Żołnierz nabrał tego dnia wyjątkowej ochoty na zabawę

Zawrotne tętno akcji, stan przedzawałowy. Niebezpieczne, kipiące pożądaniem kobiety, wątek kryminalny, arcygenialna poezja rzymska, duch grecki przemieszany z przewrotną ironią dziejów i szaleństwem współczesności, muza wciskająca w fotel, aktorzy wyciskający z siebie siódme poty.

Zanim powiesz coś mądrego, pomyśl, czy jutro nie zabrzmiałoby to całkiem głupio.

Nim zaczniesz wyciągać przyjaciół z osobistego piekła, pomyśl, czy sam w nim nie tkwisz.

Ach, jak pięknie jest pomagać innym, żeby tylko nie zajmować się sobą.

I pamiętaj: "wybrańcy bogów umierają młodo".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji