Artykuły

Mówienie Tuwimem

"BAL W OPERZE" został napi­sany w 1936 r., wkrótce po śmierci marszałka Piłsudskie­go. Utwór to wielce zjadliwy, jeżeli cho­dzi o krytykę stosunków politycznych i społecznych II RP. Dostało się tam ca­łemu obozowi rządzącemu, wytknięto mu jego zakłamanie obyczajowe, sprzeczność między szlachetnymi sloganami a postępowaniem ludzi władzy.

W samym utworze były wulgaryzmy z "k... mać", co spowodowało zarzut szerzenia przez Tuwima pornografii. Utwór krążył w odpisach, ale pełna wersja ukazała się dopiero w 1982 r. Przed wojną cenzura nie pozwoliła na publikację pełnego tekstu.

Teatr Rozmaitości nie przedstawia pełnej wersji, ale też reżyserka spekta­klu, Aleksandra Domańska, uprzedza o tym widza. Odstępstwo zasadnicze polega bowiem na tym, że akcja nie dzieje się w oporze, lecz na podwórku kamienicy, czy jak to się obecnie po­wiada bloku.

Jako się rzekło "Bal w Operze" został ozdobiony innymi utworami Tuwima, dla mnie w sposób mało przejrzysty. Bo też jest tu i wierszyk "Dwa Michały". Na scenie dzieje się dużo i ze śpiewami, i z tańcem. Niestety, trudno być za­chwyconym dokonaniami aktorskimi na tym polu. Jedno na pewno zostało ukazane celnie - narodowa tromtadracja, wyrażona w czasie bankietowych uniesień. Bardzo przekonująca w cza­sie tego bankietu jest Maria Maj.

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Nie wiem, dlaczego teatr w ogóle upiera się obecnie przy teatrze aluzyjnym. Już to przerabialiśmy, że mówi się ze sceny "źle się dzieje w państwie duńskim, a my wiemy, że chodzi o RWPG". Chcę powiedzieć po prostu tyle, że teatr musi mówić tekstem współczesnym o współczesnych spra­wach, a nie pokazywać nieustannie utwory, które są aluzją do współcze­sności Teatr musi takie teksty inspi­rować i zamawiać u współcześnie ży­jących dramaturgów. W przeciwnym przypadku, to co w teatrze będzie najbardziej interesujące, to dyskusja na temat jego kryzysu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji