Artykuły

Białystok. Musical "Korczak" pod patronatem UNESCO

Dyrektor Generalny UNESCO Irina Bokova objęła patronatem musical "Korczak" wraz z towarzyszącym mu projektem edukacyjnym. Patronatem takim obejmowane są przedsięwzięcia o zasięgu międzynarodowym. Jeśli jednak chodzi o Polskę, będzie to pierwsza od lat, tak wyróżniona produkcja instytucji kultury.

W uzasadnieniu decyzji o przyznaniu tego wyróżnienia możemy przeczytać: "Celem projektu "Korczak" jest promowanie tolerancji i lepszego zrozumienia historii Żydów zarówno poprzez spektakl muzyczny jak i działania edukacyjne. Idea oraz założenia programowe tego przedsięwzięcia wpisują się w misję działalności UNESCO, polegającej właśnie na promowaniu tolerancji poprzez podejmowane działania i inicjatywy artystyczne o charakterze edukacyjnym".

Musical "Korczak" to najnowsza realizacja Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki. Zjawisko wyjątkowe na współczesnej scenie muzyczno-teatralnej, przed rokiem przyjęty owacyjnie na londyńskim West Endzie.

Polska prapremiera musicalu "Korczak" odbędzie się 29 września 2012 roku i uświetni drugi dzień inauguracji nowego gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku.

Spektakl ten dotknie najczulszej tkanki w historii XX wieku - tematyki Holokaustu. Reżyser musicalu Roberto Skolmowski pragnie jednak mówić o Zagładzie w sposób niecodzienny, tworząc przypowieść o potędze życia, sile wiary i wielkości człowieka.

W projekcie towarzyszyć będą mu znani polscy artyści - śpiewacy, aktorzy i muzycy. W rolę Janusza Korczaka wcielą się aktorzy i piosenkarze Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie - Damian Aleksander oraz Tomasz Steciuk. Kierownictwo muzyczne obejmie Tadeusz Płatek, autorem scenografii będzie Paweł Dobrzycki - jeden z najbardziej uznanych scenografów. Do udziału w musicalu zaproszone zostały także dzieci i młodzież wyłonione podczas castingu oraz Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Próby do przedstawienia trwają już w najlepsze. W ich czasie najmłodsi artyści rozwijają nie tylko swoje artystyczne talenty, ale i zdobywają wiedzę na temat warszawskiego getta, historii Zagłady, wieloaspektowej kultury żydowskiej i jej związków z kulturą polską.

Zresztą pracę nad polską inscenizacją poprzedziła wnikliwa analiza materiałów źródłowych związanych z postacią Janusza Korczaka, jego twórczością i działalnością, a instytucjami partnerującymi przedsięwzięciu są: Ośrodek Dokumentacji i Badań Korczakianum (oddział Muzeum Historycznego m. st. Warszawy) oraz Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma w Warszawie.

Polskiej prapremierze zaś będzie towarzyszyć konferencja naukowa Rzecznika Praw Dziecka oraz ceremonia wręczenia Orderu Uśmiechu Henryce Krzywonos-Strycharskiej - doradcy Rzecznika Praw Dziecka RP, członkini Komitetu Honorowego Roku Janusza Korczaka, zasłużonej działaczce opozycji w okresie PRL-u.

Musical został włączony w oficjalną część ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych, społecznych i edukacyjnych realizowanych w 2012 roku, ogłoszonym oficjalnie decyzją Sejmu RP Rokiem Janusza Korczaka. Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki posiada dwuletnią licencję, która daje instytucji wyłączność na prezentację musicalu w Polsce i krajach ościennych.

POKAZY PRZEPREMIEROWE

Na potrzebę prezentacji musicalu poza siedzibą Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki reżyser przygotował jego skróconą wersję koncertową. Zaprezentowana ona zostanie m.in. 5 sierpnia 2012 roku w okolicach obozu w Treblince (upamiętnienie dnia 5 lub 6 sierpnia 1942 roku, kiedy Janusz Korczak wraz ze swoimi podopiecznymi zginął w komorze gazowej) oraz w grudniu 2012 roku podczas uroczystej inauguracji międzynarodowej konferencji Korczakowskiej w Warszawie.

1 września 2012 roku wersja koncertowa spektaklu będzie prezentowana w Memorial and Museum Sachsenhausen w Oranienburgu.

Ponadto, reżyser chciałby zaprezentować ją w pozostałych miejscach pamięci (przy pomniku na Majdanku, w Oświęcimiu, Gross-Rosen oraz tych miastach Polski, w których założone zostały getta), składając tym samym hołd wszystkim ofiarom Holokaustu, promując idee tolerancji, dialogu i poszanowania jednostki ludzkiej propagowane przez Janusza Korczaka.

PREMIERA MUSCIALU - BRYTYJSKI PIERWOWZÓR

Brytyjski pierwowzór musicalu "Korczak" Nicka Stimsona i Chrisa Williamsa został wyprodukowany przez Theatre Royal Plymouth pod patronatem Youth Music Theatre, jednej z najważniejszych brytyjskich organizacji promujących teatr muzyczny dla młodzieży. Spektakl miał swoją premierę w sierpniu 2011 roku w Rose Theatre Kingston w Londynie, zyskując wielkie uznanie krytyków i publiczności. Wśród entuzjastycznych opinii na temat wydarzenia, ukazały się między innymi takie: "Poruszająca i niesamowita historia", "Triumf nadziei nad śmiercią", "Podnoszący na duchu". Ten artystyczny mariaż okazał się niezwykle owocny - "Korczak" określany jest mianem spektaklu muzycznego o najwyższych walorach artystycznych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji